Balet przeciwko wojnie. Wyjątkowe widowisko na scenie NCK w Krakowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Balet przeciwko wojnie. Wyjątkowe widowisko na scenie NCK w Krakowie
Balet Virski podczas występu w Częstochowie w 2014 rokuFoto: Forum / Irek Dorozanski

Wśród instytucji kulturalnych pomagających ogarniętej wojną Ukrainie jest Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie. W środę 23 marca na jego scenie wystąpi znany na całym świecie Narodowy Balet Ukrainy Virski. Podczas koncertu będą zbierane pieniądze na wsparcie naszych wschodnich sąsiadów.

Nowohuckie Centrum Kultury to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Krakowa. Na scenie działającej od 1983 roku placówki odbyło się mnóstwo koncertów, spektakli teatralnych, kabaretów itp. Po wybuchu wojny na Ukrainie pracownicy tej instytucji z pomocą wolontariuszy zajęli się aktywnie zbieraniem darów dla mieszkańców napadniętego kraju – łącznie wysłali tam 17 TIR-ów z różnego rodzaju pomocą. NCK opiekuje się też ukraińskimi dziećmi, próbując złagodzić ich wojenną traumę przy pomocy zajęć z plastyki, ceramiki czy tańca.

Balet dla pokoju

Zbrojny konflikt za naszą wschodnią granicą wpłynął też na repertuar wystawiany w głównej sali teatralnej NCK, mogącej pomieścić 600-osobową widownię. Już w środę 23 marca na tamtejszej scenie wystąpi Narodowy Balet Ukrainy Virski. Został on założony w 1937 roku przez dwóch wybitnych tancerzy, Pavlo Virskiego i Nikolę Bolotova. – To jest coś niezwykłego. Oni łączą piękno tradycji ukraińskich z folklorem, akrobatyką i tańcem klasycznym. To są przepiękne widowiska – zapewnia Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

Żywiołowe, ekspresyjne i pełne radości występy baletu Virski oklaskiwała publiczność w ponad 70 krajach. W repertuarze ma on m.in. takie ludowe tańce, jak "Hopak", "My z Ukrainy", "Sestry" oraz "Lalki". Koncert w NCK rozpocznie się od odśpiewania hymnu Ukrainy przez Zorianę Grzybowską. Artystka wystąpiła w tym miejscu również 24 lutego, w pierwszy dzień wojny. – Oświetliliśmy scenę na żółto-niebieskie kolory flagi ukraińskiej i Zoriana zaśpiewała ten hymn a capella. To było niesamowite, bardzo wzruszające wydarzenie – wspomina dyrektor Grzyb.


Posłuchaj

5:47
Balet Virski na scenie NCK (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Podczas środowego koncertu w Krakowie będzie prowadzona zbiórka pieniędzy, które zostaną przekazane na specjalne konto udostępnione przez Ministerstwo Kultury Ukrainy.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Zbigniew Grzyb (dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie)
Data emisji: 22.03.2022
Godziny emisji: 10.38

kc


Polecane