Odczarować czarodzieja. Wystawa "Antoni Gaudí" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odczarować czarodzieja. Wystawa "Antoni Gaudí" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
Popiersie Antoniego Gaudiego autorstwa Joana Matamali na wystawie "Antoni Gaudi" w Centrum Kultury Zamek w PoznaniuFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Około 150 eksponatów prezentowanych jest od soboty w ramach wystawy "Antoni Gaudí" w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Jak wskazują organizatorzy, to pierwsza w Polsce i największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego artysty. – Wystawa jest pomyślana tak, żeby "odczarować czarodzieja", czyli zobaczyć w Gaudim coś więcej, niż znamy z widoków Barcelony – powiedziała w "Trójce przed południem" kurator wydarzenia Dorota Żaglewska.

  • Od 5 marca do 3 lipca w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu jest otwarta wystawa "Antoni Gaudí". 
  • Na wystawie prezentowanych jest około 150 eksponatów, takich jak plany, makiety, rysunki, rzeźby, meble, elementy architektoniczne, ceramika i fotografie.
  • Ekspozycji będzie towarzyszył program edukacyjny: wykłady, spotkania, warsztaty, oprowadzania, lekcje dla szkół.

Wystawa "Antoni Gaudí". W świecie genialnego architekta

Antoni Gaudi (1852-1926) to jedna z najwybitniejszych, najbardziej rozpoznawalnych i podziwianych postaci w historii sztuki. Twórca niesamowitej świątyni Sagrada Familia w Barcelonie jest nazywany przez miłośników jego budowli "czarodziejem architektury". Świat Antoniego Gaudiego od 5 marca można oglądać w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Na wystawie prezentowanych jest około 150 eksponatów – m.in. plany, makiety, rysunki, rzeźby, meble, elementy architektoniczne, ceramika, fotografie  pochodzące z kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych oraz prywatnych. Jest to pierwsza w Polsce i największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego architekta. 

Posłuchaj

9:21
Antoni Gaudi i jego twórczość od kulis. Wystawa w Zamku Centrum Kultury w Poznaniu (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Odczarować czarodzieja"

– Wystawa jest pomyślana tak, żeby "odczarować czarodzieja", czyli zobaczyć w Gaudim coś więcej, niż znamy z widoków Barcelony. Będziemy mogli też przyjrzeć się fasadom pracy Gaudiego, dowiedzieć się, jakie przyświecały mu wartości i co kryło się za tymi kolorowymi, fantazyjnymi ścianami – mówiła w "Trójce przed południem" Dorota Żaglewska, kurator wystawy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Czytaj także:

 

Jedną z inspiracji Gaudiego było dzieciństwo spędzone w rodzinie kotlarzy, w katalońskim miasteczku Reus. – Na wystawie pokazujemy, że Gaudi czerpał niesamowitą inspirację z natury. Pokazujemy czas jego dzieciństwa, kiedy to chłonął całe swoje najbliższe otoczenie, w tym kształty drzew, które później zainspirowały kształt kolumn w jego budynkach. Mówimy o gatunkach roślin i zwierząt, które później pojawiły się w jego imaginarium i które znajdziemy na fasadach Sagrada Familia oraz kamienic budowanych na zlecenie – opowiadała.

Gaudi i fenomen Barcelony – specjalny program edukacyjny

Patronat honorowy nad wystawą objęła Ambasada Hiszpanii w Polsce oraz Prezydent Miasta Poznania. Ekspozycji będzie towarzyszył program edukacyjny: wykłady, spotkania, warsztaty, oprowadzania, lekcje dla szkół. Jak podkreślili organizatorzy, "zbadamy fenomen Barcelony – miasta, w którym działał artysta oraz historyczne źródła jego inspiracji. Przyjrzymy się współczesnej spuściźnie Gaudiego oraz temu, czego dziś możemy się od niego nauczyć".

Wystawa "Antoni Gaudí" prezentowana jest w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu od soboty 5 marca do 3 lipca.

ANTONI GAUDÍ: zapowiedź wystawy/Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Dorota Żaglewska (kurator wystawy z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu)
Data emisji: 22.03.2022
Godzina emisji: 9.29

IAR/kr

Polecane