Zakupy za "dziękuję". Nietypowy sklep dla potrzebujących Ukraińców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zakupy za "dziękuję". Nietypowy sklep dla potrzebujących Ukraińców
Dla H&M koszt wycofania się z rosyjskiego rynku wyniesie około 200 milionów dolarów.Foto: Shutterstock

W Świebodzinie powstał nietypowy sklep, w którym opłatą za produkty jest słowo "dziękuję". To miejsce dedykowane uchodźcom z Ukrainy. Mogą w nim odzyskać poczucie godności i komfortu. Na czym polega inicjatywa? Co uchodźcy mogą znaleźć w wyjątkowym sklepie? 

Ukraińcy, którzy zatrzymali się w Świebodzinie i okolicach, do sklepu wchodzą z koszykiem i sami wybierają to, co jest im potrzebne. Ubrania nie leżą w kartonach, ale są wyprasowane i wyeksponowane na wieszakach. Podobnie buty, zostały wypastowane i poukładane rozmiarami. Ubranka dla dzieci również są posegregowane i ułożone na półkach w dziale dziecięcym. Wszystko po to, by uchodźcy mogli poczuć namiastkę normalności.

– Ta idea bardzo mi się spodobała. Ludzie przychodzą, rozglądają się, widzą, co jest dostępne, i zabierają to, czego potrzebują. Sami dokonują wyboru, co z tego chcą zabrać. "Sklep za dziękuję" to inicjatywa, która wydaje mi się bardzo fajna. Walutą jest właśnie to słowo i wdzięczność, której nie brakuje – powiedziała Joanna Rybczyńska ze starostwa powiatowego w Świebodzinie.

Każdemu według potrzeb 

– Przyjechaliśmy z Ukrainy. Mam córeczkę i chłopczyka. To duża pomoc. Nic nie mieliśmy ze sobą. Teraz możemy coś wybrać – powiedział tata dzieci.  Nie było czasu, nie zdążyliśmy zbyt wiele ze sobą zabrać. Potrzebuję tylko kilku rzeczy dla dziecka, jakiejś kurteczki. Dla siebie nie muszę nic zabierać – dodała jedna z kobiet. 

– W sklepie mamy obuwie. Dostajemy je w darach i od mieszkańców Świebodzina. W dalszej kolejności jest dział z rzeczami niezbędnymi dla małych dzieci. Znajdują się w nim ciuszki, mleka w proszku, pampersy oraz artykuły kosmetyczne. Mamy mnóstwo ubrań dla ludzi w każdym wieku i w każdym rozmiarze. Ustawiliśmy nawet prowizoryczne lustro, by panie, które mierzą kurtki, mogły się przejrzeć – zaznaczyła Joanna Rybczyńska. 

Organizacja 

– Przychodzących do sklepu uczymy utrzymywać porządek, ale też sami o niego dbamy. Trzeba po prostu pomagać. Składamy ubrania tak, by każdy widział, co jest dostępne. Zależy nam, by ci ludzie czuli się tutaj dobrze – powiedziała jedna z pań angażujących się w pomoc w świebodzińskim sklepie. 

– Staramy się na bieżąco wykładać ubrania, wywieszać je i układać. Wiadomo, że po przejściu kilku osób robi się mały bałagan. Staramy się nad nim panować – podsumowała Joanna Rybczyńska. 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

4:12
Zakupy za "dziękuję" Nietypowy sklep dla potrzebujących Ukraińców (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

*** 

Tytuł audycji: Trojka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska 
Data emisji: 21.03.2022
Godziny emisji: 13.30

zch

Polecane