"Szlaki Nadziei Odyseja wolności". Projekt IPN w 80. rocznicę wędrówki generała Andersa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Szlaki Nadziei Odyseja wolności". Projekt IPN w 80. rocznicę wędrówki generała Andersa
Generał Władysław Anders wśród polskich żołnierzy Foto: Archiwum Fotograficzne Tadeusza Szumańskiego / NAC

"Szlaki Nadziei Odyseja wolności" to tytuł projektu przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki generała Andersa. "Kraj nasz prowadzi zaciętą bitwę o byt i istnienie. Wiemy dobrze, że Ojczyzny nikt nam darmo nie da..." – brzmiały słowa generała z rozkazu o ewakuacji Polaków ze Związku Radzieckiego z 19 marca 1942 roku. Na czym polega jubileuszowe wydarzenie? Do kogo jest adresowane?  

  • 24 marca 1942 roku rozpoczął się pierwszy etap ewakuacji armii polskiej ze Związku Sowieckiego.
  • Do listopada 1942 roku wysłano do Iranu ponad 116 tysięcy osób. Wśród nich znalazło się niemal 79 tysięcy żołnierzy oraz 37 tysięcy cywilów.
  • Z okazji 80. rocznicy wydarzeń Instytut Pamięci Narodowej zorganizował projekt zatytułowany "Szlaki Nadziei Odyseja wolności".

"Szlaki Nadziei Odyseja wolności" 

Nadzieja, wolność i solidarność. Tak brzmią trzy filary projektu. – To wielowymiarowa realizacja naszej misji ustawowej. Z jednej strony, poprzez edukację i nowoczesne formy, chcemy pokazać, czym był eksodus ponad 116 tysięcy Polaków, którzy w 1942 roku wyszli wraz z generałem Andersem ze Związku Sowieckiego. Chcemy przypomnieć, dlaczego oni w ogóle się tam znaleźli oraz jaki były przyczyny tego, że te tysiące Polaków trafiły do ZSRR po 17 września 1939 roku – mówił w "Trójce przed południem" doktor Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN.

– Kierujemy ten projekt przede wszystkim do ludzi młodych w Polsce. Chcemy przypomnieć im, czym była Armia generała Andersa, czym był Drugi Korpus oraz co zrobił, wsławiając się w walkach we Włoszech. Chcemy też pokazać tę drogę przez mękę i tytułowe szlaki nadziei, które miały doprowadzić Polskę do odzyskania niepodległości. Polacy w 1942 roku ruszyli wraz z generałem. Dzięki niemu uratowali swoje życie, choć część zmarła w trakcie wędrówki, w wyniku wyleczenia i różnych chorób – opowiadał gość Trójki. 

Wydarzenia, ważne także współcześnie 

– Ten projekt jest aktualny także dziś, współcześnie. Gdy zaczynaliśmy prace, latem ubiegłego roku, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że kilka miesięcy później, gdy go uruchomimy, Europa znajdzie się w tak dramatycznym momencie. Dziś widzimy Ukraińców, którzy uciekają ze swojego domu przed zbrodniczym najazdem Federacji Rosyjskiej. Kiedyś to Polacy uciekali zarówno przed armią hitelraowską jak i przed wojskami sowieckimi. Znaleźli wtedy schronienie w wielu krajach Azji, w Afryce Północnej, a dzieci także w Afryce środkowo-wschodniej. Szlak Andersa prowadził później także do Włoch, gdzie część Polaków została, a część niestety zginęła. Patrząc na Ukrainę i Ukraińców można powiedzieć, że jesteśmy dziś w bardzo podobnym momencie – zaznaczył w rozmowie rzecznik IPN.

Działania w sieci

– W ramach projektu stworzona została strona internetowa. Jest ona uzupełnieniem naszego projektu. Na ten moment, strona prowadzona jest w języku polskim oraz angielskim. Docelowo będzie uzupełniona także o inne języki. Znajdziemy na niej podstawowe informacje na temat samego projektu, historię odysei wolności oraz próby odzyskania jej przez żołnierzy generała Andersa i generała Maczka. Co więcej, na stronie znajdziemy też dwie wystawy dotyczące projektu oraz oś czasu, na której prezentujemy całą historię wolności, która kończy się dopiero w 1990 roku – podsumował doktor Rafał Leśkiewicz. 

Posłuchaj

6:32
"Szlaki Nadziei Odyseja wolności" . Projekt IPN w 80. rocznicę wędrówki Armii Andersa (Trojka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Projekt "Szlaki Nadziei Odyseja wolności" został zaplanowany do 2025 roku. Swoim zasięgiem  obejmie 50 państw. Jak podkreślają organizatorzy, inicjatywa adresowana jest głównie do odbiorców niezorientowanych w historii Polski. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik prasowy IPN)
Data emisji: 21.03.2022
Godziny emisji: 9.30, 9.37

zch

Polecane