Pierwszy dzień wiosny. Czeka nas słoneczny tydzień. Rzecznik IMiGW w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pierwszy dzień wiosny. Czeka nas słoneczny tydzień. Rzecznik IMiGW w Trójce
Wiosna wkroczyła do Polski z impetem. Przez najbliższy tydzień będziemy mogli cieszyć się bezchmurnym niebemFoto: shutterstock.com

Rolnicy się martwią, a miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu zacierają ręce – w najbliższym tygodniu nie zobaczymy w Polsce ani jednej kropli deszczu, a na termometrach pojawią się wartości dwucyfrowe. O prognozie pogody na najbliższy czas opowiadał Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.

  • W Polsce od dwudziestu kilku dni nie odnotowano żadnych opadów. Jak powiedział w audycji "Pora na Trójkę" rzecznik IMiGW Grzegorz Walijewski, deszczu nie będzie przynajmniej jeszcze przez następny tydzień.
  • Na południu kraju narciarze jeszcze przez kilka tygodni będą cieszyć się białym szaleństwem – w niektórych miejscach opady mają wysokość nawet do 150 cm.
  • Zgodnie z prognozą pogody IMiGW w ciągu najbliższego tygodnia w całym kraju zaobserwujemy na termometrach temperatury około 12-13 stopni Celsjusza. We wtorek i środę na zachodzie będzie to nawet do 19 stopni Celsjusza.

Rzecznik IMiGW: deszczu nie widać, będzie coraz cieplej

Opadów w Polsce nie obserwowano od 25 lutego i - jak zapowiedział w audycji "Pora na Trójkę" rzecznik IMiGW Grzegorz Walijewski - ten stan rzeczy na razie nie ulegnie zmianie. – W prognozach na kolejne siedem dni tego deszczu nie widać. Cały czas będziemy w pogodzie wyżowej. Będzie bezchmurnie, będzie coraz cieplej – oznajmił.

Obecny brak opadów jest częścią zjawiska nazywanego suszą hydrologiczną. – Na południu spadło kilkanaście centymetrów śniegu, ale pozostała część kraju nie ma tych opadów wcale lub ma ich niedobór, czyli około 5 mm. To powoduje, że wierzchnia warstwa gleby jest sucha i spada poziom wody w rzekach. Gdy spada on poniżej pewnego pułapu, mówimy, że mamy do czynienia z suszą hydrologiczną.


Posłuchaj

5:02
Jak zapowiada się pogoda na najbliższy tydzień? Ekspert IMiGW gościem Trójki (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na południu Polski nadal śnieżnie

Na wspomnianym południu Polski narciarze jeszcze przez kilka tygodni będą mogli cieszyć się białym szaleństwem – W niektórych miejscach tego śniegu jest nawet 150 cm, szczególnie w naszych Tatrach: na Kasprowym Wierchu, na Hali Gąsienicowej, w Dolinie Pięciu Stawów – wymieniał Grzegorz Walijewski. – Niestety śnieg mamy tylko tam, a o tej porze roku powinien być on niemal w całym kraju. W tym momencie roku powinniśmy obserwować roztopy i nie mieć problemów z suszą. Natomiast opadów śniegu nie było ani na wyżu, ani na niżu i ta sytuacja będzie się pogłębiać – zwrócił uwagę.

Najczęściej czytane

Bezchmurne początki wiosny

Wiosna wkroczyła do Polski z impetem. Przez najbliższy tydzień będziemy mogli cieszyć się bezchmurnym niebem. – W całym kraju przez kolejne siedem dni będzie słonecznie. Jeżeli ktoś dziś zauważy gdzieś chmurkę, powinien zrobić jej zdjęcie, bo będzie to ewenement – żartował rzecznik IMiGW w rozmowie z Piotrem Firanem. – Będzie około 12-13 stopni Celsjusza w całym kraju. Jutro i pojutrze będzie coraz cieplej, nawet do 19 stopni Celsjusza na zachodzie – dodał.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Grzegorz Walijewski (rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego)
Data emisji: 21.03.2022
Godzina emisji: 7.39

kr


Polecane