Natalia Niemen w Trójce: piękno leczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Natalia Niemen w Trójce: piękno leczy
Natalia NiemenFoto: Forum/Michal Dyjuk

– Polecam słuchanie pięknej muzyki, oglądanie malarstwa, czytanie poezji oraz zanurzenie się w czynnościach, które mają działanie autoterapeutyczne. Mnie nic nie pomaga bardziej niż zanurzenie się w sztuce, czy to przez czynienie jej samej, czy przez jej oglądanie. Piękno leczy – mówiła w Trójce wokalistka i malarka Natalia Niemen. O tym, dlaczego jej pierwszy, autorski utwór "Zaplątana" powstawał dwadzieścia kilka lat, o swoim podejściu do życia i wiary, a także o tym, jak reaguje na wydarzenia na Ukrainie, opowiedziała w audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość".

"Zaplątana" Natalia Niemen

Największy wpływ na gust muzyczny Natalii Niemen wywarł jej ojciec. Czesław Niemen widział swoją córkę w roli skrzypaczki w orkiestrze. Jednak ona wybrała śpiewanie. Po raz pierwszy na zawodowej scenie stanęła w 1997 roku, w chórkach Natalii Kukulskiej. W marcu 1998 roku ukazała się jej solowa płyta "Na opak", z którą z powodzeniem wystąpiła na Festiwalu Piosenki Polskiej Opole '98. Wkrótce została wokalistką zespołu chrześcijańskiego New Life’m. oraz chórzystką i solistką zespołu Trzecia Godzina Dnia.

24 stycznia tego roku Natalia Niemen powróciła z solowym utworem "Zaplątana", do którego sama skomponowała muzykę i napisała tekst. Choć – jak przyznała w rozmowie z Katarzyną Ciepielewską i Łukaszem Sobolewskim  cały proces twórczy zajął jej naprawdę długo, bo aż 24 lata. – "Zaplątaną" zaczęłam pisać jeszcze w liceum. Po 24 latach kontynuowałam pisanie tekstu. To pierwszy autorski utwór, który wypuściłam w świat – mówiła Natalia Niemen. 


Posłuchaj

1:38:47
Natalia Niemen gościem Trójki (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Przez większość życia odkładałam na później siebie. Urodziłam dzieci i uważałam, że powinnam im się oddać w stu procentach. W dzieciństwie brakowało mi mojego taty, bo ciągle zajmował się muzyką. Dlatego, gdy moje dzieci były malutkie, powiedziałam sobie: "nie możesz dopuścić do tego, by dzieci widziały cię przy instrumencie, komponującą lub śpiewającą. Musisz być  z nimi non stop". To takie chore mechanizmy, które są w każdym z nas. Zdałam sobie z nich sprawę i zaczęłam nad tym pracować – wyznała. 

Nie bez powodu premiera utworu "Zaplątana" odbyła się po 40. urodzinach artystki. – Wiele kobiet zmienia swoje życie po 40-stce. Po tym, jak urodzą i wychowają dzieci, nagle budzą się i postanawiają zadbać o siebie – mówiła. 

Natalia Niemen - Zaplątana (Official Music Video)/Natalis Official

Najczęściej czytane

Natalia Niemen: wszechświat nie potrzebuje zdołowanej energii

W rozmowie nie mogło zabraknąć pytania o reakcję na wiadomości docierające do nas z ogarniętej wojną Ukrainy. Jak Natalia Niemen stara się odnaleźć w tej sytuacji jako człowiek i jako artystka? 

– Jak każdy w tym kraju czuję się z tym po prostu źle – odpowiedziała. – Nie mam telewizji, wiec korzystam z mediów społecznościowych. Łykam te informacje, wychodzę ze strony i przełykam łzy, po czym najczęściej wchodzę na stronę z jakimiś bzdurami. Chodzi o to, żeby próbować sobie z tym radzić pół na pół. Ciągłe szukanie informacji sprawia, że robimy krzywdę wszechświatowi, bo ten nie potrzebuje zdołowanej energii. My, którzy nie jesteśmy tam, pod obstrzałem bomb, którzy jesteśmy dalej od tego szaleństwa, musimy zadbać o siebie, by mieć siłę dla nas samych, dla innych oraz dla Ukraińców, których los stawia nam na drodze  tłumaczyła. 

Lecznicza moc piękna

Na swoim profilu w mediach społecznościowych Natalia Niemen pisała o tym, że "sztuka w czasach wojny, zarazy, smutku, tragedii, najpewniej i najgłębiej leczy, pomaga, unosi do niebios, odrywając od beznadziei tego padołu".

 Polecam słuchanie pięknej muzyki, oglądanie malarstwa, czytanie poezji oraz zanurzenie się w działaniach, które mają działanie autoterapeutyczne. Mnie nic nie pomaga bardziej niż zanurzenie się w sztuce, czy to przez czynienie jej samej, czy przez jej oglądanie. Piękno leczy – dodała gość Trójki.

***

Tytuł audycji: Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość
Prowadzący: Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski
Gość: Natalia Niemen (piosenkarka, altowiolinistka, malarka)
Data emisji: 20.03.2022
Godziny emisji: 12.06, 13.08

kr

Polecane