Andrzej Sułek: Ukraina to niebywały tygiel kulturowy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej Sułek: Ukraina to niebywały tygiel kulturowy
Andrzej SułekFoto: Cezary Piwowarski/PR

W niedzielę, po godz. 19 w Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Wystąpią znakomici artyści, a cały dochód z tego wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. O koncercie mówi kierownik redakcji muzycznej Programu 2 Polskiego Radia Andrzej Sułek.

  • Podczas koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" wystąpią: Olga Pasiecznik – sopranistka ukraińskiego pochodzenia, od wielu lat mieszkająca w Polsce, Agata Zubel – ceniona kompozytorka i śpiewaczka oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.
  • Na program wieczoru złożą się kompozycje czterech ukraińskich kompozytorów: Myroslava Skoryka, Jurija Łaniuka, Ołeksandra Szymki oraz Lewko Rewuckiego.

Poznać muzykę nieznaną

– Muzyka ukraińska, która wcale nie jest bytem efemerycznym, ani tym bardziej marginalnym, właściwie nie była obecna w Polsce. Może to jest ten jasny promień w tej potwornej nocy wojennej, że poznamy kulturę naszych sąsiadów, z którymi dzielimy kawał historii, kawał granicy, a teraz też ogromny dramat – mówi Andrzej Sułek, kierownik redakcji muzycznej Programu 2 Polskiego Radia. – Podczas tego koncertu będziemy mieli okazję wniknąć w sferę muzyki ukraińskiej – zapowiada.

Niezwykły tygiel kulturowy

– Przyglądam się temu z wielu powodów, emocjonalnych i zawodowych, i widzę, że cała sfera kultury ukraińskiej to jest prawdziwy tygiel. Mówimy często o "amerykańskim tyglu kulturowym", ale Ukraina to jest niebywały tygiel, gdzie miejsce urodzenia o człowieku nie świadczy – tłumaczy Trójkowy gość. – Ich tożsamość narodowa jest czasami nieoczywista: można urodzić się w Kijowie, Odessie, Lwowie, ale to nie znaczy, że jest się Ukraińcem, Polakiem, Rosjaninem, Żydem, czy może Tatarem. Bardzo ważne jest to, do czego ktoś się przyznaje i z jakiego podglebia wyrósł – wskazuje.

– Na Ukrainie w kulturze działy się rzeczy fascynujące: to fantastyczny tygiel, w którym kształtowała się naprawdę znakomita część kultury europejskiej – dodaje.

Przeczytaj także:


Folk chwytający za serce

– Przyznaję się uczciwie: nie jestem fanem folku. Natomiast ludowa muzyka ukraińska chwyta mnie za serce. To jeden z niewielu rodzajów tej muzyki, który mnie rozkłada – wyznaje Andrzej Sułek. – Olga Pasiecznik mówiła, że ważne jest właśnie teraz, w tym trudnym dla narodu ukraińskiego czasie, poznawać bogactwo kulturowe Ukraińców. Poznajemy je.

Repertuar

Podczas koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, na zaproszenie Polskiego Radia i NCK, wystąpią znakomici artyści: Olga Pasiecznik – kochana przez melomanów sopranistka ukraińskiego pochodzenia, która od wielu lat mieszka w Polsce, Agata Zubel – ceniona kompozytorka i śpiewaczka, a także Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.

Koncert rozpocznie się uroczystym odegraniem przez orkiestrę hymnów Polski i Ukrainy. Program wieczoru otworzy Melodia Myroslava Skoryka. Ponadto Olga Pasiecznik zaśpiewa Skargę cienia do słów poety Bohdana Ihora Antonycza i kompozycji lwowskiego muzyka Jurija Łaniuka, a Agata Zubel wykona Hymn samotności do tekstu Haliny Poświatowskiej i muzyki Ołeksandra Szymki. Po przerwie zaprezentowana zostanie Symfonia nr 2 op. 16 Lewko Rewuckiego w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. 


Posłuchaj

10:25
Jutro koncert "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pomagamy Ukrainie
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Andrzej Sułek (kierownik redakcji muzycznej Programu 2 Polskiego Radia)
Data emisji: 19.03.2022
Godziny emisji: 11.38

pr

Polecane