"Kluczowe są pierwsze dwa miesiące". Wojciech Skurkiewicz o pomocy dla uchodźców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Kluczowe są pierwsze dwa miesiące opieki nad uchodźcami. Zdajemy sobie sprawę, że jeśli wojna nie ustanie, będziemy musieli modyfikować swoje działania tak, aby tych ludzi zabezpieczyć na kolejne tygodnie, miesiące, a nawet i dłużej – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Wojciech Skurkiewicz z PiS. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również Piotr Zgorzelski z PSL, Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta oraz Marcin Kierwiński z PO.

Od początku rosyjskiej inwazji do Polski przyjechało 2 041 391 uchodźców z Ukrainy. Poinformowała o tym Straż Graniczna na Twitterze. Politycy mówili na antenie radiowej Trójki m.in. o spec ustawie, na mocy której uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. 

Piotr Zgorzelski zaznaczył, że "mazowiecka organizacja PSL przeistoczyła się w mazowiecki sztab humanitarny". – W powiatach, gminach zbieramy różne rzeczy potrzebne dla osób zarówno za granicą, jak i w kraju. Szacunek dla wszystkich, którzy to robią. Każdy z nas w większym lub mniejszym zakresie pomaga naszym braciom spod wspólnego kodu kulturowego – ocenił.

"Milion uchodźców zostanie w Polsce"

– Około miliona Ukraińców zdecyduje się zostać w Polsce i to jest dobra wiadomość z punktu widzenia dalekosiężnych strategii państwa. Należy z tymi ludźmi rozpocząć dobrą współpracę, wskazać im perspektywę. Przestrzegam, że negatywne zjawiska towarzyszące całej tej sytuacji narastają – dodał poseł PSL. 

Wojciech Skurkiewicz powiedział, że "bez samorządów trudno byłoby cokolwiek zdziałać". – Jeżeli chodzi o współpracę z lokalnymi samorządami, cały czas wsłuchujemy się w informacje, które do nas docierają, będziemy podchodzić bardzo elastycznie do wielu kwestii – stwierdził polityk. 

Jak zaznaczył gość radiowej Trójki, "kluczowe są pierwsze dwa miesiące opieki nad uchodźcami". – Zdajemy sobie sprawę, że jeśli wojna nie ustanie, będziemy musieli modyfikować swoje działania tak, aby tych ludzi zabezpieczyć na kolejne tygodnie, miesiące, a nawet i dłużej, i do tego musimy być przygotowani – przyznał Wojciech Skurkiewicz. 

"Ustawa to tylko i wyłącznie ramy prawne"

Z kolei Marcin Kierwiński podkreślił, że "ustawa to tylko i wyłącznie pewne ramy prawne". – Ale to wszystko, co dzieje się w Polsce, to, w jaki sposób Polacy fantastycznie się zachowują, są solidarni, oddają swoje mieszkania, przyjmują Ukraińców do swoich domów, zasługuje na wielkie uznanie – przyznał. 

Posłuchaj

47:39
Piotr Ćwik, Marcin Kierwiński, Wojciech Skurkiewicz i Piotr Zgorzelski o pomocy dla uchodźców (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+
 

12 marca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Nowe prawo umożliwia ukraińskim uchodźcom podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji, a także zapewnia im opiekę zdrowotną. Zyskają także Polacy, którzy przyjęli uchodźców do swoich domów. Przez dwa miesiące otrzymają świadczenie w wysokości około 1200 zł miesięcznie na jedną osobę.

Dodatkowo Ukraińcy będą mogli otrzymać numer PESEL – rejestracja ruszyła w środę (16.03). W ustawie zagwarantowano wsparcie dla samorządów, które podejmują działania na rzecz uchodźców. Prawo reguluje też sposób funkcjonowania placówek oświatowych, które przyjmą dzieci uchodźców z Ukrainy.

***

AudycjaŚniadanie w Trójce
ProwadziBeata Michniewicz
GościePiotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Wojciech Skurkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 19.03.2022
Godzina emisji: 10.07

IAR/nt/pr

Polecane