Atak Rosji na Ukrainę. "Cel polityczny był źle skalibrowany z działaniem wojskowym"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Atak Rosji na Ukrainę. "Cel polityczny był źle skalibrowany z działaniem wojskowym"
Jacek Bartosiak: Rosjanie w ciągu dwóch tygodni zużyli swoje siły manewroweFoto: Shutterstock.com/catchart

– Mamy do czynienia z mgłą wojny, o której pisali wielcy teoretycy wojskowości, analizujący strategie wojenne i sztukę operacyjną. Jest ona potęgowana wojną informacyjną prowadzoną z obu stron. Jednak po trzech tygodniach możemy powiedzieć, że cel polityczny Rosji był źle skalibrowany z jej działaniem wojskowym – mówi Jacek Bartosiak, analityk polityki i strategii Strategy & Future.

Minęły 22 dni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak podkreślają eksperci, doszło do pewnego spowolnienia ofensywy rosyjskiej, albowiem Rosja nie przewidziała, że Ukraina postawi tak stanowczy opór. 

Błędne założenia

– Rosjanie założyli, że państwo ukraińskie jest słabe, że wystarczy kopnąć i się przewróci. Chcieli zniszczyć wojska ukraińskie, obalić system polityczny w bardzo śmiałym i szybkim manewrze w kierunku Kijowa, bez zadawania strat cywilom, bez antagonizowania ludności i wojska ukraińskiego. Takie było zamierzenie, ale okazało się ono głęboko błędną kalkulacją polityczną Putina – podkreśla gość Trójki i dodaje, że "Rosjanie w ciągu dwóch tygodni zużyli swoje siły manewrowe i w tej chwili mamy przestój operacyjny, bo Rosjanom, można powiedzieć, zabrakło paliwa, siły do utrzymywania tempa operacji".

Najczęściej czytane

Rozmówca Piotra Gontarczyka zaznacza, że "Rosjanie nie docenili charyzmy Wołodymyra Zełenskiego, jego przeszłości aktora i komika, który potrafił zapanować nad wojną informacyjną". – Nie docenili też armii ukraińskiej, wolnego społeczeństwa, które w wojnie informacyjnej broni siebie, ale przede wszystkim woli narodu ukraińskiego do trzymania państwa na swoich barkach – wylicza gość Trójki.

III wojna światowa?

W "Klubie Trójki" Jacek Bartosiak przedstawia również problemy logistyczne armii rosyjskiej, która nie prowadziła operacji wojskowej na taką skalę od zakończenia II wojny światowej. Mówi, co musiałoby się stać, aby Rosja wygrała obecną kampanię i czy taki scenariusz jest w ogóle możliwy. Ekspert odpowiada także na pytanie, czy możemy już mówić o III wojnie światowej i czy NATO powinno w sposób bardziej zdecydowany wesprzeć Ukrainę. Ponadto tłumaczy, dlaczego obecną wojnę wygrywają... Stany Zjednoczone.


Posłuchaj

48:29
Jacek Bartosiak o sytuacji i potencjale Rosji po trzech tygodniach od agresji na Ukrainę (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gontarczyk
Gość: Jacek Bartosiak (Strategy and Future)
Data emisji: 17.03.2022
Godzina emisji: 21.09

mk

Polecane