Kolejki przed konsulatami Ukrainy, wolontariusze niosą pomoc

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kolejki przed konsulatami Ukrainy, wolontariusze niosą pomoc
Krakow. 15.03.2022. Ponad stumetrowa kolejka ukraińskich uchodźców do konsulatu Ukrainy w al. Beliny PrazmowskiegoFoto: Forum/Grzegorz Kozakiewicz

Instytucje rządowe i samorządowe ściśle współpracują z urzędami konsularnymi Ukrainy w całej Polsce, niosąc pomoc uchodźcom. Codziennie kilkaset osób stawia się w kolejce do konsulatów Ukrainy w polskich miastach. Uchodźcom czekającym przed Konsulatem Generalnym Ukrainy w Gdańsku towarzyszyła nasza reporterka Anna Rębas.

  • Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało już ponad 1,97 mln uchodźców;
  • Przed Generalnym Konsulatem Ukrainy w Gdańsku codziennie stoi kilkaset obywateli Ukrainy, chcących m.in. uzyskać polskie dokumenty tożsamości lub pomoc w znalezieniu pracy. Wolontariusze i okoliczni mieszkańcy dostarczają oczekującym na swoją kolej uchodźcom napoje i ciepłe posiłki. 
  • Funkcjonariusze Biura Łączności i Informatyki Straży Granicznej stworzyli specjalny rejestr umożliwiający weryfikację, którzy obywatele Ukrainy wjechali do Polski od dnia 24 lutego. Rzeczniczka SG por. Anna Michalska zaapelowała do obywateli Ukrainy, którzy nie mają żadnych dokumentów tożsamości, o zgłaszanie się do konsulatów.

Prawie 2 miliony uchodźców w Polsce. Kolejki przed ukraińskimi konsulatami

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski wjechało już ponad 1,97 mln uchodźców wojennych. W czwartek do godz. 15.00 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 30 tys. osób. Najwięcej uchodźców jest w Warszawie (jak poinformował stołeczny ratusz, liczba mieszańców Warszawy wzrosła o 17 proc.), ale i w Gdańsku, gdzie przed Generalnym Konsulatem Ukrainy stoi kilkaset osób.

Generalny Konsulat Ukrainy przy ul. Chrzanowskiego w Gdańsku to ostatnio najbardziej oblegane miejsce w dzielnicy. Ukraińcy starają się zdobyć dokumenty tożsamości, pytają też o możliwość pracy. Na okolicznych ławkach matki z dziećmi wypełniają dokumenty, wymieniają się telefonami i próbując dowiedzieć się coraz więcej o obowiązujących w naszym kraju przepisach. 

– Przyjechałam z paszportem, a dziecko tylko ze świadectwem urodzenia. Przy powrocie Straż Graniczna nie wpuści z nim moich dzieci, bo w świadectwie nie ma ich zdjęć. Musimy więc wpisać nasze dzieci do naszych paszportów – wyjaśnia jedna ze stojących przed konsulatem Ukrainek.

Uchodźcy czekają na swoją kolej po kilka godzin. Ksero dokumentów mogą zrobić w pobliskiej bibliotece – Najwięcej ludzi było we środę, czwartek i piątek. Nie odchodziłyśmy od ksera o godziny 10.00 do 16.00, tak jak działa konsulat – mówi jedna z pomagających na miejscu kobiet.  

Na wysokości zadania jak zawsze stanęli wolontariusze i okoliczni mieszkańcy, którzy dostarczają kolejkowiczom napoje i ciepłe posiłki. Uchodźcom pomagają też księża z pobliskiej parafii.

Posłuchaj

3:19
Polskie instytucje rządowe i samorządowe ściśle współpracują z urzędami konsularnymi Ukrainy. Jak uchodźcy odnajdują się w zupełnie nowej rzeczywistości? (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Straż Graniczna: dane obywateli Ukrainy wprowadzane są do rejestru i udostępniane urzędom gmin

Obywatele Ukrainy nie muszą zgłaszać się do placówek Straży Granicznej w celu wydania poświadczenia o przekroczeniu przez nich granicy. Ich dane są automatycznie wprowadzane do rejestru, który będzie udostępniany m.in. urzędom gmin – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Rzeczniczka Straży Granicznej przekazała Polskiej Agencji Prasowej, że obywatele Ukrainy oraz ich małżonkowie, którzy przekroczyli od 24 lutego granicę z Ukrainy do Polski, powinni złożyć w urzędach gmin wnioski o nadanie numeru PESEL. – Umożliwi im to korzystanie z pełnego pakietu pomocy na terenie Polski, przyznanego na podstawie przepisów tzw. specustawy – w tym świadczeń socjalnych, zdrowotnych i edukacyjnych – podkreśliła por. Anna Michalska.


Najczęściej czytane

Specjalny rejestr umożliwiający weryfikację, czy obywatele Ukrainy wjechali do Polski od dnia 24 lutego, zbudowali funkcjonariusze Biura Łączności i Informatyki Straży Granicznej. – Umożliwia on weryfikację uprawnień do świadczeń socjalnych i zdrowotnych dla obywateli Ukrainy i ich współmałżonków. System będzie przetwarzał informacje o osobach, które przekroczyły granicę Rzeczpospolitej Polskiej w okresie od 24 lutego 2022 roku oraz, które zostały zarejestrowane w urzędach gmin i nadano im numer PESEL – przekazała.

– Z danych Straży Granicznej będą mogli skorzystać urzędnicy w gminach nadający numer PESEL, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych – podała Michalska.

Dodała też, że Straż Graniczna rekomenduje obywatelom Ukrainy, którzy nie mają żadnych dokumentów tożsamości, zgłaszanie się do konsulatów Ukrainy w celu ich wyrobienia. 

*** 

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Anna Rębas
Data emisji: 18.03.2022
Godziny emisji: 13.13

IAR/kr

Polecane