Polskie Radio i Narodowe Centrum Kultury wspierają Ukrainę. Koncert "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie Radio i Narodowe Centrum Kultury wspierają Ukrainę. Koncert "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem"
"Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Na zdjęciu: Olga Pasiecznik i Michał KlauzaFoto: Wojciech Kusinski/Polskie Radio

Polskie Radio i Narodowe Centrum Kultury włączają się w pomoc Ukrainie. Wyemitowany przez radiową Dwójkę charytatywny koncert zatytułowany "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" to nie tylko wyraz wsparcia, ale też realna pomoc. Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom.

Koncert "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" to nie tylko muzyczna uczta, ale przede wszystkim okazja do włączenia się w pomoc poszkodowanym w wyniku wojny na Ukrainie. Akcję można wspomóc, wysyłając SMS o treści: Ukraina pod numer 72052 (2,46 zł z VAT) lub przekazując dowolną kwotę przelewem bankowym na numer konta CARITAS 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526. Zbiórka trwa.

Inną formą pomocy jest zakup biletów na wydarzenie. Cały dochód ze sprzedaży został przekazany na konto Caritas. W czasie koncertu wolontariusze organizacji zbierali datki do puszek. 

"Akcja płynąca z serca"

Koncert został przygotowany z udziałem Narodowego Centym Kultury, Telewizji Polskiej i przede wszystkim z Caritasem. To jedna z wielu akcji płynących z serca. Mnóstwo instytucji i stowarzyszeń organizuje przecież pomoc dla Ukrainy. To wydarzenie jest jednak szczególne. Nie tylko dlatego, że zbieramy fundusze na szczyny cel. Wszystkie pieniądze, które już zgromadziliśmy, będą przeznaczone na długofalową pomoc. Zachęcam do zakupienia biletów-cegiełek. Dochód w całości zostanie przekazany na Caritas. Co więcej, w trakcie koncertu będziemy zbierać pieniądze do puszek. Chętni będą mogli również wysyłać SMS-y. To pierwsza warstwa tego wydarzenia, warstwa pomocy charytatywnej – mówiła przed koncertem Małgorzata Małaszko-Stasiewicz dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. 

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Podczas koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" wystąpią: Olga Pasiecznik, Agata Zubel oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, fot. Wojciech Kusiński Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Podczas koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" wystąpią: Olga Pasiecznik, Agata Zubel oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, fot. Wojciech Kusiński

Kultura

– Jest jeszcze druga warstwa, nie mniej ważna. W polityce długodystansowej może okazać się ona nawet ważniejsza: to możliwość odrobienia lekcji, którą my, jako Polacy, wciąż mamy jeszcze przed sobą. Mam tutaj na myśli poznanie kultury naszych wschodnich sąsiadów, tak barbarzyńsko zaatakowanych przez Federację Rosyjską – powiedziała w Trójce. 

Jak podkreśla dyrektor radiowej Dwójki, koncert stanowi również możliwość poznania kultury i dorobku ukraińskich artystów oraz poetów. – Kultura od dawna pełni rolę soft power. Możemy teraz się jej przyjrzeć i zobaczyć jak w soczewce. To efekt lekceważenia dorobku, który przez dziesięciolecia powstawał na Ukrainie. Kultura jest nośnikiem tego, co narodowe, co integruje społeczeństwo i tworzy z tego jedność. W momencie gdy na Ukrainie powstała społeczność, my nie zdążyliśmy jej dostatecznie zasmakować. Tym z nas, którzy interesują się różnymi sferami aktywności duchowej człowieka, nazwiska ukraińskich twórców nie są obce. Mamy też świetnych tłumaczy, którzy przekładają powstałe na Ukrainie dzieła. To często bardzo wstrząsające formy, myśli i doświadczenia poetów. Gorąco namawiam do zapoznania się z tymi działami – podkreśliła dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.

Czytaj także:

Posłuchaj

8:41
"Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Koncert charytatywny Polskiego Radia i Narodowego Centrum Kultury (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Repertuar

Podczas koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, na zaproszenie Polskiego Radia i NCK wystąpili znakomici artyści: Olga Pasiecznik – kochana przez melomanów sopranistka ukraińskiego pochodzenia, która od wielu lat mieszka w Polsce; Agata Zubel – ceniona kompozytorka i śpiewaczka; oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.

Koncert rozpoczął się uroczystym odegraniem przez orkiestrę hymnów Polski i Ukrainy. Program wieczoru otworzyła melodia Myroslava Skoryka. Ponadto Olga Pasiecznik zaśpiewała Skargę cienia do słów poety Bohdana Ihora Antonycza i kompozycji lwowskiego muzyka Jurija Łaniuka, a Agata Zubel wykonał Hymn samotności do tekstu Haliny Poświatowskiej i muzyki Ołeksandra Szymki. Po przerwie zaprezentowana została Symfonia nr 2 op. 16 Lewko Rewuckiego w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. 

Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem | Koncert charytatywny/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor Programu 2 Polskiego Radia)
Data emisji: 18.03.2022
Godzina emisji: 10.20

zch

Polecane