Cieszyński: UE powinna wspólnie pokryć koszt przyjęcia uchodźców wojennych w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Koszty przyjęcia uchodźców powinny być sprawiedliwie i solidarnie podzielone pomiędzy wszystkie kraje UE – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 Potrzebne są środki na to, by wspólnie jako UE pokryć koszty przyjęcia w Polsce osób, które uciekają przed wojną na Ukrainie  powiedział Janusz Cieszyński.

Minister w KPRM zaznaczył, że uchodźców przyjmuje nie tylko Polska.  To samo jest na Słowacji, na Węgrzech, w Rumunii. Te koszty powinny być sprawiedliwie i solidarnie podzielone pomiędzy wszystkie kraje UE  wyjaśnił.

Środki z KPO

Polityk odniósł się także do kwestii funduszy z KPO.  Te pieniądze Polsce się należą i im szybciej do nas trafią, szczególnie w tej bardzo trudnej sytuacji, którą mamy, tym lepiej  stwierdził.

 Jako PiS mówimy "konflikty odłóżmy na bok". Wydaje się, że racjonalne by było, by takie samo podejście przyjęła opozycja, to dotyczy zarówno aktywności w Polsce, jak i w Parlamencie Europejskim czy Brukseli  dodał. 

 Jest wyjątkowa sytuacja, czas, by odłożyć polityczne spory na bok, każdemu daję czystą kartę  zaznaczył Cieszyński.  Samorządowcy, także z opozycji, w procesie, za który jestem odpowiedzialny, zdają egzamin na piątkę. Chciałbym, by tak było do końca, i mam nadzieję, że tak będzie  podkreślił.

Nadawanie numerów PESEL

Gość "Salonu politycznego Trójki" mówił też m.in. o nadawaniu numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Na mocy specustawy od środy uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany, wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy.

 W 6-8 tygodni uda nam się zamknąć proces wydawania numerów PESEL dla uchodźców  ocenił minister. Jak dodał, urzędnicy administracji centralnej zostali delegowani z urzędów centralnych do pracy w samorządach, by maksymalnie usprawnić ich wydawanie.

 Proces nadawania numerów PESEL to proces w 100 proc. zinformatyzowany. Jest oparty o system, który został zmodyfikowany w ciągu tygodnia, było próbne uruchomienie, pracowaliśmy z samorządami nad wdrożeniami, a w środę proces ruszył na pełną skalę  mówił Cieszyński.  Usługi cyfrowe rzeczywiście rozwiązują problemy obywateli, w tym przypadku obywateli Ukrainy, ale to też coś, co pozwala nam w sprawny sposób dostarczać usługi publiczne  powiedział.


Posłuchaj

13:20
Janusz Cieszyński: urzędnicy administracji centralnej zostali delegowani z urzędów centralnych do pracy w samorządach, by maksymalnie usprawnić ich wydawanie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

LUDZIE UCIEKAJĄ Z UKRAINY PRZED WOJNĄ - sprawdź, jak możesz pomóc

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Janusz Cieszyński (sekretarz stanu w KPRM)
Data emisji: 18.03.2022
Godzina emisji: 8.45

pg

Polecane