23. dzień wojny na Ukrainie. Ambasador A. Sadoś: Polska apeluje o lepszą koordynację w KE i wsparcie dla uchodźców z Ukrainy [SŁUCHAJ RELACJI]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
23. dzień wojny na Ukrainie. Ambasador A. Sadoś: Polska apeluje o lepszą koordynację w KE i wsparcie dla uchodźców z Ukrainy [SŁUCHAJ RELACJI]
Europejska Rada Ministrów Obrony w BrukseliFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Polska zaapelowała o lepszą koordynację działań w Komisji Europejskiej i wsparcie finansowe dla krajów, do których uciekają przed wojną uchodźcy z Ukrainy. Mówił o tym w Brukseli ambasador Polski przy Unii - Andrzej Sadoś. Zapraszamy do śledzenia bieżących wydarzeń na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

POSŁUCHAJ!
Program 3 Polskiego Radia

"Unia Europejska powinna natychmiast nałożyć sankcje w sektorze energetycznym i finansowym na Rosję" – apelował o to w Brukseli ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś podczas spotkania z przedstawicielami państw członkowskich.

Później w rozmowie z dziennikarzami ambasador podkreślał, że restrykcje muszą być jak najbardziej surowe i bezwzględnie uderzać w ważne sektory dla Rosji. – Sektor energetyczny jest kluczowy dla odcięcia rosyjskich agresorów od bezpośrednich źródeł finansowania. Tak, państwa członkowskie będą ponosiły z tego powodu straty, ale Ukraina i jej obywatele, którzy walczą o swoją wolność i bronią również europejskiej wolności, ponoszą nieporównywalnie większe straty i ofiary – powiedział.

Wyraził nadzieję, że jedność, którą do tej pory wykazały wszystkie państwa członkowskie w sprawie sankcji, będzie kontynuowana. – Jestem przekonany, że skala zagrożenia, skala zniszczeń, liczba ofiar wpłyną na to, że ten nasz poziom ambicji będzie wyrównany – dodał ambasador Andrzej Sadoś.

W sektorze energetycznym Polska wraz z krajami bałtyckimi domaga się wstrzymania importu gazu, ropy i węgla z Rosji. W sektorze finansowym chce, by wszystkie rosyjskie banki zostały odcięte od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Polska postuluje też sankcje uderzające w sektor morski i transport drogowy. Nie wszystkie kraje jednak są gotowe na tak daleko idące restrykcje, a na czele tych najbardziej sceptycznych stoją Niemcy.

Posłuchaj

5:43
Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej rozmawiali o kolejnych sankcjach wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Polscy lekarze już przyjmują lekarzy z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj po wybuchu wojny. Zasady przyjmowania medyków spoza Unii Europejskiej są w naszym kraju uproszczone już od wybuchu pandemii. Dzięki specustawie jest jeszcze łatwiej, o czym opowiedziała nasza reporterka Joanna Porębska.

Posłuchaj

2:32
W polskich szpitalach już przyjmują ukraińscy lekarze, którzy uciekli przed wojną (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Rosjanie po raz kolejny zbombardowali dziś okolice Lwowa. Tym razem celem było podmiejskie lotnisko. We Lwowie ludzie jednak starają się żyć normalnie. Choć jak przyznają, nikt nie wie, co stanie się za chwilę. Do miasta docierają kolejni uchodźcy ze wschodu Ukrainy. Jak informują władze Lwowa, na stałe przebywa w nim około 200 tys. uciekinierów. O codziennym życiu w atakowanym Lwowie opowiedział nasz reporter Przemysław Lis.

Posłuchaj

3:10
Piątek w atakowanym Lwowie. Relacja Przemysława Lisa (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rosyjski atak rakietowy w okolicach Lwowa Foto: PAP/Newscom Rosyjski atak rakietowy w okolicach Lwowa Foto: PAP/Newscom

***

Szerokim echem odbiło się czwartkowe zdalne wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Bundestagu. Mówił, że przez środek Europy biegnie mur między wolnością a brakiem wolności. Zaapelował o zwiększenie wsparcia dla swojego kraju. – Te sankcje najwyraźniej nie wystarczyły, aby zatrzymać tę wojnę – zaznaczył prezydent Zełenski. Jego 15-minutowe wystąpienie zostało przyjęte przez niemieckich deputowanych owacją na stojąco. Tego samego dnia niemiecki kanclerz Olaf Scholz napisał na Twitterze, że "absolutnie niedopuszczalne jest, aby ludzie pochodzący z Rosji byli u nas obrzucani obelgami, obrażani lub atakowani fizycznie. Bo to jest wojna Putina. Tylko on jest za to odpowiedzialny".

Posłuchaj

7:57
Kanclerz Niemiec: wojna na Ukrainie to wojna Putina. Komentarz Grzegorza Kuczyńskiego (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj
15:19 Zapraszamy do Trojki Zelensi Bundestag Lekki 2022_03_18-16-10-28.mp3 Wystąpienie Zełenskiego w Bundestagu i kontrowersyjne słowa kanclerza Niemiec. Szef publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia Paweł Lekki gościem Trójki (Zapraszamy do Trójki)

***

Ukraińscy studenci uciekający przed wojną chcą studiować na polskich uczelniach. Na przeniesienie się z tamtejszych uniwersytetów decydują się setki osób. Polskim uczelniom wyższym możliwość przyjmowania uchodźców zapewniła przyjęta przez Sejm specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. O szczegółach opowiedział Filip Karman.

Posłuchaj

3:26
Polskie uniwersytety przyjmą ukraińskich studentów (Zapraszamy do Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Polskie przejścia graniczne przekroczyło już ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy. Jednym z najczęściej wykorzystywanych przejść jest podkarpacka Korczowa. Tam uchodźcy czekają na dalszą podróż w głąb Polski albo na zachód Europy. Korczową odwiedził nasz reporter Michał Fedusio.

Posłuchaj

5:55
Kolejni uchodźcy przekraczają ukraińsko-polskie przejście graniczne w Korczowej. Relacja Michała Fedusio (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

10 marca 2022 roku, granica polsko-ukraińska w Korczowej Foto: Forum/Reuters/FABRIZIO BENSCH 10 marca 2022 roku, granica polsko-ukraińska w Korczowej Foto: Forum/Reuters/FABRIZIO BENSCH

***

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny. Zgodnie z nią do 3 proc. PKB zwiększony zostanie budżet na obronność, ma również wzrosnąć liczebność Wojska Polskiego, a szkolenia żołnierzy staną się powszechniejsze. Wystąpień prezydenta wysłuchała Agnieszka Drążkiewicz.

Posłuchaj

4:40
Ustawa o obronie ojczyzny z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Ostrzelany został Lwów, nadal ostrzeliwane są Kijów i Charków. Przede wszystkim poważnie niszczony jest Mariupol. ONZ ostrzega, że w wyniku masowego niszczenia przez Rosjan infrastruktury nawet 90 proc. Ukraińców może grozić popadnięcie w ubóstwo. O tych i innych wydarzeniach, które przyniósł 23. dzień walk rosyjsko-ukraińskich, w audycji "Zapraszamy do Trójki" mówił Michał Strzałkowski. 


Posłuchaj

5:15
ONZ ostrzega, że Rosja swoją inwazją może cofnąć Ukrainę w rozwoju o dekady. Relacja Michała Strzałkowskiego (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

W piątek nad ranem we Lwowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy – słychać było wybuchy. Mer miasta Andrij Sadowy poinformował o zniszczeniach. Według ukraińskiego dowództwa rakiety wystrzelono z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym. Gościem audycji "Trójka do Trzeciej" była Maria Pysz, redaktor naczelna Radia Lwów, która podsumowała zdarzenia ostatnich godzin.

Posłuchaj

3:22
Aktywność Rosji na Morzu Czarnym. Redaktor naczelna Radia Lwów Maria Pysz gościem Trójki (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

***

Polski internet codziennie atakowany jest wirusami czy fake newsami. Jak się przed nimi bronić? Jakie oprogramowania powinniśmy zastosować? Co zrobić, by mieć pewność, ze z internetu korzystamy bezpiecznie? Zawiłości w Trójce wyjaśniał Marek Ostafil, ekspert w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Posłuchaj

6:29
Fake newsy i cyberataki. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zniszczenia po rosyjskim ataku w Mariupolu. Zniszczenia po rosyjskim ataku w Mariupolu / PAP/Ukraine in Crisis

***

Jak wygląda sytuacja w Przemyślu i na przejściu granicznym w Medyce? Jak przebiega wydawanie numerów PESEL i co z tymi, którzy w Przemyślu koczują odkąd przeszli przez granicę? Sytuację z Podkarpacia racjonował Michał Fedusio.

Posłuchaj

6:11
Sytuacja w Przemyślu i na przejściu granicznym w Medyce (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

W pomoc poszkodowanym w wyniku wojny zaangażowane są tysiące osób. Wielu decyduje się na kupowanie i przekazywanie żywności, oddawanie ubrań, koców i śpiworów lub zostaje wolontariuszem. Część wybiera wpłatę gotówki na jedną ze zbiórek. W jaki sposób najlepiej pomagać Ukrainie i docierającym do naszego kraju uchodźcom? O tym, jak się zaangażować i jak zmieniają się potrzeby uciekających przed wojną, opowiedział w Trójce Paweł Turski.

Posłuchaj

3:14
W pomoc poszkodowanym w wyniku wojny (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Usuwanie zniszczeń po ostrzale przez wojska rosyjskie w Charkowie.
  Usuwanie zniszczeń po ostrzale przez wojska rosyjskie w Charkowie / PAP/DSNS

***

Napływ uchodźców do Polski spowodował zwiększenie aktywności grup zajmujących się handlem ludźmi. Proponują podwózkę do Hiszpanii, Holandii czy do dowolnego innego miejsca. Nie zawsze mają jednak dobre intencje. O większej liczbie tego typu incydentów informują wolontariusze, którzy pomagają Ukraińcom m.in. na dworcach kolejowych czy przejściach granicznych. Policja apeluje o rozwagę i przypomina, że sutenerzy są obserwowani i nie pozostaną bezkarni. 

Posłuchaj

4:20
Zwiększenie działalności grup zajmujących się handlem ludźmi (Pora na Trojkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gaszenie pożaru po ostrzale centrum handlowego w Charkowie. Gaszenie pożaru po ostrzale centrum handlowego w Charkowie.»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny ««

. 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

IAR/zch

Polecane