"Solidarni z Ukrainą". FINA zaprasza na cykl wydarzeń kulturalnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Solidarni z Ukrainą". FINA zaprasza na cykl wydarzeń kulturalnych
Polska solidaryzuje się z Ukrainą również w wymiarze kulturalnym Foto: Shutterstock.com/Tomasz Bidermann

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na serię wydarzeń pod hasłem "Solidarni z Ukrainą", podczas których odbędą się zbiórki pieniędzy na rzecz Ukrainy. – W najbliższym czasie czeka nas dwudniowe wydarzenie – zapowiada Magdalena Piejko, zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego ds. Upowszechniania i Edukacji.

W piątek 18 marca w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie, odbędą się pokaz filmu "Atlantyda" oraz towarzysząca mu debata.

"Atlantyda" – pominięte ostrzeżenie

– To uhonorowany kilkoma nagrodami film Valentyna Vasyanovycha, z którym porozmawiamy o samym filmie i o tym, dlaczego świat nie usłyszał tego, co próbowali powiedzieć twórcy obrazu. Wraz z pracownikami Instytutu Pileckiego zastanowimy się nad wojną informacyjną, obrazami wojny, które funkcjonują w sieci, i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy Ukraina wygrywa tę walkę medialną. Poruszymy też temat projektu dokumentowania zbrodni, który powstał z inicjatywy Instytutu Pileckiego, i zastanowimy się, jak zbierać dowody zbrodni rosyjskich i jak w tym aspekcie wspomóc Ukrainę – mówi Magdalena Piejko. 

Dagadana, Apteka, manifest wobec wojny

Z kolei w sobotę 19 marca w Iluzjonie wystąpi polsko-ukraiński zespół Dagadana, który wykona kilka utworów z Natalią Niemen, m.in. jeden ze sztandarowych utworów w twórczości Czesława Niemena pt. "Dziwny jest ten świat", stanowiący wyjątkowy manifest wobec wojny na Ukrainie.

Czytaj także:

– W trakcie tego koncertu Natalia Niemen, która jest nie tylko piosenkarką, ale również malarką, namaluje obraz dla Ukrainy – zapowiada rozmówczyni Katarzyny Cygler i dodaje, że w drugiej części wieczoru na scenie pojawi się zespół Apteka.

Cykliczne wsparcie dla artystów z Ukrainy

Sobotni koncert jest zapowiedzią cyklicznego wsparcia, jakiego FINA udzieli artystom z Ukrainy przebywającym w Polsce, którzy jako wolontariusze na granicy polsko-ukraińskiej pomagają swoim rodakom. – Otwieramy się również na filmowców, którzy aktualnie nie mogą tworzyć na Ukrainie, żeby mieli takie miejsce, w którym mogą zgrać materiały, rozwijać pomysły, zainteresować producentów swoją twórczością – mówi gość Trójki.

Dla dzieci

– Ponadto w Iluzjonie proponujemy pokaz bajek w języku polskim i ukraińskim oraz zabawy dla maluchów – dodaje Magdalena Piejko, zapraszając dzieci z rodzin ukraińskich i polskich.


Posłuchaj

9:11
Magdalena Piejko o aktywnościach FINA wspierających Ukrainę (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Atlantis | Official Trailer / Grasshopper Film

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Magdalena Piejko (zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego ds. Upowszechniania i Edukacji)
Data emisji: 17.03.2022
Godzina emisji: 11.18

mk

Polecane