Trwoga i odwaga. Ukraińska sztuka współczesna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trwoga i odwaga. Ukraińska sztuka współczesna
Otwarcie wystawy poplenerowej ikon współczesnych pt. "Pieśń nad pieśniami" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Obrazy powstały we wrześniu 2021 r. w trakcie XIII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów. Artyści z Polski i Ukrainy tym razem spotkali się w Krzyworówni, na UkrainieFoto: PAP/Mateusz Marek

W lutym 2014 roku zaczęła się Ukraińska Wiosna. Dekadę wcześniej Ukraińcy wyszli na ulice w proteście przeciwko sfałszowaniu wyborów, co zyskało miano "pomarańczowej rewolucji". – To doświadczenie Majdanu było też osobistym doświadczeniem Ostapa Łozińskiego, który był tam nie tylko wtedy, kiedy Majdan został rozstrzelany, ale przyjechał tam wcześniej – mówi Mateusz Sora, współkurator wystawy "Trwoga" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

  • Wystawa Ostapa Łozińskiego  inna twarz artysty
  • Powrót do tradycji i sztuki przodków
  • Pisanie ikon – spotkanie na styku kultury

Na ekspozycję "Trwoga" składa się 16 dzieł lwowskiego artysty, zmarłego w styczniu tego roku. Obrazy przedstawiają dramat męki Pańskiej, a także wojenną pożogę. – "Trwoga" powstała w 2017 roku, kiedy Ostap Łoziński odszedł z Muzeum Narodowego we Lwowie, aby malować. W Polsce jest znany jako malarz ikon, ale kończył malarstwo monumentalne na Akademii Sztuk Pięknych. Ta praca jest właśnie taka, monumentalna, pokazuje też inną twarz artysty. On jest przedstawicielem pokolenia, które żyje, czy żyło, w cieniu wojny. Artysta został pochowany na cmentarzu Łyczakowskim i z miejsca, gdzie spoczął, widać nie tylko cmentarz Orląt, ale także cmentarz, który zapełnia się grobami żołnierzy ginących w wojnie z Rosją od 2014 roku – dodaje gość "Klubu Trójki". 

Drugi współkurator wystawy dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk ocenia, że ekspozycja jest autorskim pochyleniem się nad tematem bólu, cierpienia i nad tym, ile możemy w tych doświadczeniach znaleźć własnego człowieczeństwa, na ile – pozostać wiernym swoim wartościom. 

Powrót do korzeni sztuki

Mówiąc o sztuce ukraińskiej, dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk zwraca uwagę, że w tradycyjnej sztuce jest pewna magia. – Mam wrażenie, że obecnie widać bardzo wyraźny trend powrotu. Ikony również w Polsce stały się bardzo popularne. Jest wiele miejsc, gdzie ludzie piszą ikony, gdzie uczą się tej sztuki. Na Ukrainie ta tradycja nigdy nie przestała być żywa, ale od lat 90. obserwujemy odradzanie się jej, choćby dzięki powstaniu Katedry Sztuki Sakralnej na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie – ocenia rozmówczyni Moniki Małkowskiej. Jak dodaje, poszukiwanie w sztuce na nowo odpowiedzi i dialog z tradycją pozwalają z jednej strony odnaleźć się we współczesności, ale z drugiej – dają też możliwość zakorzenienia się w tradycji przodków. 

Najczęściej czytane

Wyjątkowym wydarzeniem, jeśli chodzi o współpracę polskich i ukraińskich artystów, są odbywające się Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów, organizowane m.in. przez Mateusza Sorę. – Zaczęliśmy od eksperymentu. Udało się przekonać twórcę Katedry Sztuki Sakralnej, aby przyjechał do Polski ze studentami i współpracownikami – wspomina. Co charakteryzuje to wydarzenie? – Nam zależy, żeby artyści mówili współczesnym językiem do współczesnych, żeby mówili swoim językiem – wyjaśnia, opowiadając o kolejnej z wystaw, którą można zobaczyć w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, zatytułowanej "Pieśń nad pieśniami - wystawy ikon współczesnych". 

Posłuchaj

47:58
Ukraińscy artyści i ich odpowiedzi na wyzwania współczesności (Klub Trójki )
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk (ukrainistka z UW, literaturoznawca i kulturoznawca), Mateusz Sora (współkurator wystawy "Trwoga" w MAW, doradca CP NBP, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, organizator warsztatów)
Data emisji: 16.03.2022
Godzina emisji: 21.10

Polecane