Na pomoc Ukraińcom. Baza osób i firm z branż kreatywnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na pomoc Ukraińcom. Baza osób i firm z branż kreatywnych
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki buduje ogromną bazę osób i firm z branż kreatywnych, które zaoferowały pomoc w znalezieniu pracy mieszkańcom Ukrainy.Foto: Shutterstock

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki buduje ogromną bazę osób i firm z branż kreatywnych, które zaoferowały pomoc w znalezieniu pracy mieszkańcom Ukrainy. Poszukiwani są fachowcy z różnym wykształceniem, które wykonują zawody związane z architekturą, wzornictwem, projektowaniem graficznym, projektowaniem mebli i kulturą. 

– Całą akcję zaczęliśmy od zbierania zgłoszeń od firm, które oferują pracę. Na pomysł budowania bazy wpadliśmy po tym, jak zobaczyliśmy, ile biur architektoniczny zaczęło oferować swoją pomoc. Trudno było ją jednak skoordynować. W ciągu trzech tygodni zebrała się lista około 250 firm. Warto dodać, że część z nich oferuje więcej niż jedno miejsce. Poszukiwani są architekci, graficy oraz projektanci z różnych branż – wyjaśniał Kacper Kępiński, koordynator akcji.

Szukający pracy

– Na wczoraj stan poszukujących pracy za pomocą naszej bazy wynosił 1300 osób. Większość z nich to kobiety. Wiele osób szuka też pracy zdalnej. Ich miejsca pracy w Ukrainie przestały istnieć, ale oni nie mogą lub nie chcą wyjechać z Kraju. Szukają więc zajęcia zdalnie, na odległość. Każda z tych osób potrzebuje przecież możliwości zarobkowania. Takich zgłoszeń napływa do nas bardzo wiele. W tę grupę wliczają się także mężczyźni. Kłopotem jest jednak pewien brak stabilności. Sytuacja jest po prostu niepewna – mówił gość "Trójki przed południem". 

Podjęte działania

– Mamy wśród nas osoby, które mówią po ukraińsku i po rosyjsku. To one kontaktują się bezpośrednio z każdym, kto zgłosi się o pomoc. Weryfikujemy status i potrzeby kandydatów oraz to, gdzie przebywają i czy są zagrożeni. Wiele osób, które zgłosiło się do bazy nie jest w stanie fizycznie jej podjąć w tym momencie – dodał.

– Naszą rolą jest ułatwienie pierwszego kontaktu. Chcemy dotrzeć w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim do osób, które nie znalazły ogłoszeń, publikowanych głównie w języku polskim – podsumował Kacper Kępiński.

Posłuchaj

7:54
Na pomoc Ukraińcom. Baza osób i firm z branż kreatywnych (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość Kacper Kępiński (koordynator akcji, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki)
Data emisji: 17.03.2022
Godzina emisji: 9.35

zch

Polecane