W czasie wojny milczą muzy? Baczyński i Pawlik w "Trójce pod Księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W czasie wojny milczą muzy? Baczyński i Pawlik w "Trójce pod Księżycem"
Mural poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu na ścianie budynku przy ul. Solec 85 w Warszawie.Foto: Barbara Marcinik

Kolejne wydanie "Trójki pod Księżycem" z cyklu "W czasie wojny milczą muzy?" poświęciliśmy poezji. 21 marca zaczyna się jeszcze jedna trudna wiosna. Dwie poprzednie przeżywaliśmy przytłoczeni pandemią. Tę nadchodzącą powitamy wsłuchani w wiadomości z wojny za wschodnią granicą. 21 marca to także Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku.

W latach 2020, 2021 pierwszy dzień wiosny oraz Światowy Dzień Poezji mogliśmy świętować jedynie spoglądając w ekran komputera lub słuchając głosów poetów. W tym roku nasza uwaga skierowana jest w stronę Ukrainy. Stąd pomysły, by słuchać poetów ukraińskich od Szewczenki po Żadana.

"Baczyński 100"

W ostatnim zimowym wydaniu "Trójki pod Księżycem" w tym roku mieliśmy inny pomysł: zaprosiliśmy jazzmana, kompozytora, twórcę muzyki filmowej i teatralnej – Włodka Pawlika. Przed tygodniem ukazała się jego kolejna poetycko-muzyczna płyta pt. "Baczyński 100", nagrywana w Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – poety, który zginął w wieku 23 lat, w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. Baczyński pisał wiersze w okupowanej Warszawie. Nie zamilkł więc, wbrew temu, co głosi łacińska sentencja Cycerona. Mimo że przytłoczeni wiadomościami z walczącej Ukrainy, wsłuchaliśmy się w głosy płynące ze wszystkich niemal instytucji kulturalnych, organizujących spektakle, koncerty, zbiórki pod hasłem "Solidarni z Ukrainą".

Włodek Pawlik

Włodek Pawlik swoją nową płytę zadedykował także Ukrainie. Album to nie tylko jego muzyka, ale też jego kwartet oraz głosy: Natalii Wilk, Marka Balaty i Grażyny Barszczewskiej, Karoliny Gorczycy, Katarzyny Herman, Jerzego Schejbala, Mariusza Bonaszewskiego czy Piotra Bajtlika. W "Trójce pod Księżycem" spotykaliśmy się na dzień przed koncertem promującym tę płytę. Połączyliśmy się także z Grażyną Barszczewską, której ciepło, mądrość i talent pomogły nam przetrwać noc w czwartym tygodniu wojny.

Włodek Pawlik z solowym występem w studiu Trójki Włodek Pawlik z solowym występem w studiu Trójki / Wojciech Kusiński/PR

Adam Zagajewski

Przed rokiem, 21 marca, odszedł Adam Zagajewski. Jego poezja towarzyszyła poprzedniej poetycko-muzycznej płycie Włodka Pawlika. Wiersz Adama Zagajewskiego pt. "Spróbuj opiewać okaleczony świat", znów wydaje się współwybrzmiewać z tym, czym dziś żyjemy.

Adam Zagajewski Adam Zagajewski / Andrzej Bołdaniuk

Międzynarodowy Dzień Teatru

Za tydzień natomiast świat teatralny będzie przygotowywał się do Międzynarodowego Dnia Teatru, który ponownie zdominowany zostanie przez globalne lęki i konkretne działania na rzecz przywrócenia pokoju. Co będą próbowali nam przekazać autorzy orędzia w 2022 roku? Mowę skierowaną do świata wygłosi Peter Sellars, do polskiego odbiorcy – Monika Strzępka.

Grażyna Barszczewska w studiu Polskiego Radia Grażyna Barszczewska w studiu Polskiego Radia / Polskie Radio

Posłuchaj

1:54:28
W czasie wojny milczą muzy? – Baczyński i Pawlik w TPK (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Słowa poetów

Wydanie "Trójki pod Księżycem" rozpoczęliśmy – jak przed tygodniem – przypomnieniem kolejnych rocznic śmierci poetów piosenki. Po przywołaniu głosu Agnieszki Osieckiej (25. rocznica śmierci) przytoczyliśmy ostatnie prawdopodobnie słowa, które skierował do nas Wojciech Młynarski (5. rocznica). Poeci na zawsze pozostaną głosami wolnych ludzi, których żadna wojna nie jest w stanie zmusić do milczenia. W Trójce przekonaliśmy się, jak wypowiedziane przez nich frazy wybrzmią w kontekście wiadomości napływających z Ukrainy.

Wojciech Młynarski w studiu Trójki Wojciech Młynarski w studiu Trójki / Gabriela Darmetko/PR

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 17.03.2021
Godzina emisji: 0.05

Polecane