Ukraińscy uchodźcy ruszyli do nauki języka polskiego. Bezpłatne zajęcia odbywają się w całym kraju

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraińscy uchodźcy ruszyli do nauki języka polskiego. Bezpłatne zajęcia odbywają się w całym kraju
8.03.2022. Uchodźcy z Ukrainy, przebywający w Oświęcimiu, podczas lekcji języka polskiegoFoto: PAP/Zbigniew Meissner

Uchodźcy próbują się aklimatyzować w Polsce i rozpoczynają naukę języka polskiego. Zainteresowanie jest ogromne. Wiele miejsc w całym kraju stara się organizować kursy językowe dla Ukraińców.

Nauka języka polskiego – szansa na niezależne życie

Od 24 lutego, czyli od dnia rozpoczęcia rosyjskiej agresji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło prawie 1,9 mln uchodźców z Ukrainy – poinformowała 16 marca Straż Graniczna. Większość przybyszów wiąże z naszym krajem swoją przyszłość, a do tego jest niezbędna znajomość języka polskiego. 

W Krakowie rozpoczęły się bezpłatne lekcje języka polskiego dla Ukraińców. W Centrum Języka Polskiego w takim kursie bierze udział kilkadziesiąt kobiet, które przyjechały do Polski z ogarniętego wojną kraju. Na razie kurs rozpoczęła grupa niespełna 30 kobiet (na tyle pozwalają możliwości centrum), ale zainteresowanie jest ogromne.

– Na razie mamy przygotowane kilka pierwszych lekcji. Chcemy porozmawiać z tymi paniami o tym, czego tak naprawdę potrzebują. Zapytać, czy są to podstawowe rzeczy: jak się przedstawić czy jak podać adres, żeby dać im tę śmiałość, żeby mogły zacząć u nas niezależne życie – mówi Anna Stelmach, lektorka języka polskiego jako obcego w Centrum Języka Polskiego w Krakowie.

Na zajęcia kobiety mogą przychodzić ze swoimi dziećmi. Przygotowana została bawialnia, w której dziećmi podczas trwania lekcji zajmują się wolontariusze.

Posłuchaj

3:42
W całej Polsce organizowane są lekcje języka polskiego dla ukraińskich uchodźców (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bezpłatna nauka języka polskiego na Dolnym Śląsku

Bezpłatne lekcje języka polskiego dla obywateli Ukrainy to także inicjatywa samorządu województwa dolnośląskiego. Zajęcia będą odbywały się w Legnicy, Wrocławiu, Lubinie, Jaworze i w innych wybranych miastach w regionie.
Kursy będą prowadzone przez Dolnośląskie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr w Legnicy.

– Kursy języka polskiego będą odbywać się w różnych częściach naszego województwa. Miejsca realizacji będą uzależnione od zapotrzebowania i liczby zgłoszeń. Chcemy, aby dzięki tym zajęciom osoby, które przyjechały do naszego kraju, łatwiej odnalazły się w tej nowej, jakże trudnej dla nich rzeczywistości – powiedział wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Najczęściej czytane

Podczas trzech pierwszych dni zapisów na kursy zgłosiło się ponad 120 osób. Pierwsze zajęcia mają się odbyć w przyszłym tygodniu. Jak podkreślają organizatorzy zajęć, kurs ma umożliwić jego uczestnikom osiągnięcie biegłości w porozumiewaniu się na poziomie podstawowym w mowie i w piśmie.

200 fraz - Ukraiński - Polski/Learning Phrases with Chris & Friends

*** 

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Bździkot (Radio Kraków)
Data emisji: 16.03.2022
Godziny emisji: 14.20

IAR/kr

Polecane