Kojące kobiece głosy na głębokie oddychanie

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Kojące kobiece głosy na głębokie oddychanie
Dagadana na scenieFoto: PAP / Jakub Kaczmarczyk

– Na głęboki oddech to nasze dzisiejsze spotkanie w "Naszej tonacji". To chyba potrzebne nam wszystkim – mówiła prowadząca audycję Aleksandra Kaczkowska. Usłyszeliśmy m.in. Natalię Przybysz śpiewającą teksty Kory oraz nietuzinkowy polsko-ukraiński zespół Dagadana.

4 marca ukazał się album "Zaczynam się od miłości" Natalii Przybysz. Znalazło się na nim osiem utworów z tekstami Kory oraz dwa autorstwa samej Natalii. Artystka postanowiła nagrać tę płytę pod wpływem lektury zapisków nieżyjącej już wokalistki zespołu Maanam, wydanych w formie książki "Miłość zaczyna się od miłości". – Znalazłam w niej zdanie, które wessało mnie do środka: "mam gniazdo miłości na wysokiej skale". Wtedy poczułam, że chcę to zaśpiewać. Wers pochodził z utworu "Mama", który Kora zaśpiewała na płycie "Hotel Nirwana" – opowiadała wokalistka w Polskim Radiu.

"Mama" jest jedyną kompozycją z płyty Natalii Przybysz, którą zdążyła zaśpiewać Kora. Do pozostałych tekstów powstała zupełnie nowa muzyka i nigdy wcześniej nie były one publikowane w formie piosenek. W "Naszej tonacji" zabrzmiały trzy utwory wybrane z płyty "Zaczynam się od miłości".

Zacieranie granic, budowanie mostów

Zespół Dagadana działa od 2008 roku, ale jego twórczość, łącząca elementy polskiej i ukraińskiej tradycji muzycznej, zyskała w ostatnich tygodniach szczególne znaczenie. Ta muzyka, w której pobrzmiewają echa jazzu i elektroniki, "przyczynia się do zacierania granic i budowania mostów w obu tych narodach (gdzie jak wiadomo, relacje pomiędzy krajami bywały różne i dynamiczne)", jak możemy przeczytać na oficjalnej internetowej stronie grupy.

Szczególnego klimatu utworom Dagadany dodają współgrające z sobą głosy dwóch wokalistek, Dagi Gregorowicz i Dany Vynnytskiej. Są one odpowiedzialne w zespole również za brzmienie instrumentów klawiszowych i syntezatorów. Towarzyszą im kontrabasista i skrzypek Mikołaj Pospieszalski oraz perkusista Bartosz Mikołaj Nazaruk. Muzyka w wykonaniu polsko-ukraińskiego kwartetu wypełniła ostatnie kilkanaście minut audycji.


Posłuchaj

48:51
Kojące kobiece głosy na głębokie oddychanie (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Skubas – "Azja"
 2. Skubas – "Kosmos"
 3. Natalia Przybysz – "Słyszysz"
 4. Natalia Przybysz – "Puste miejsca"
 5. Natalia Przybysz – "Serce spokojne"
 6. Polskie Znaki feat. Vito Bambino – "Niech monarchowie"
 7. Kwiat Jabłoni feat. Ralph Kaminski – "Wodymidaj (akustycznie)"
 8. Dagadana – "Czasem"
 9. Dagadana – "A w tomu sadu"
 10. Dagadana – "Inaczej"
 11. Dagadana – "Goi ty nasha pani (live session)"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 16.03.2021
Godzina emisji: 12.08

kc

 

Polecane