Premierzy Polski, Czech i Słowenii spotkali się w Kijowie z prezydentem Ukrainy [ZAPIS RELACJI]]
2022-03-15, 23:03 | aktualizacja 2022-03-16, 08:03
– Ukraina może liczyć na pomoc przyjaciół z Unii Europejskiej – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, relacjonując wyjazd europejskich przywódców do Kijowa. Do stolicy Ukrainy dotarli oprócz premiera Morawieckiego, wicepremier Jarosław Kaczyński, a także premierzy Czech – Petr Fiala, oraz Słowenii – Janez Jansza. Spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem tego kraju Denysem Szmyhalem. Zapraszamy do śledzenia bieżących wydarzeń na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
– Wynik ewakuacji mieszkańców Iziumu – podstępnie ostrzelany przez rosyjskich okupantów autobus z ludźmi – napisał na Facebooku przedstawiciel lokalnej rady miejskiej Maksym Strelnyk, cytowany przez Ukrinform. Jak przekazał, nikt nie zginął. Ranni otrzymują pomoc medyczną w obwodzie donieckim i dniepropietrowskim. Miejscowe władze alarmują, że w mieście jest trudna sytuacja humanitarna: nie ma wody, prądu, ogrzewania, żywności i lekarstw.
Jak podała amerykańska stacja telewizyjna Fox News jej operator, Pierre Zakrzewski, został zabity podczas filmowania działań wojennych w pobliżu Kijowa. Zakrzewski towarzyszył dziennikarzowi Benjaminowi Hallowi, który został ranny, gdy ich pojazd stał się celem ostrzału we wsi Horenka pod Kijowem – podano w komunikacie Fox News.
***
Około 2 tys. samochodów opuściło oblężony Mariupol w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w ramach ewakuacji ludności cywilnej, a kolejne 2 tys. aut czeka na wyjazd - poinformowała we wtorek rada miasta, na którą powołuje się agencja Reutera. "Według stanu na godz. 12 wiadomo, że 2 tys. samochodów opuściło Mariupol" – poinformowały władze.
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk przekazała, że konwój z pomocą humanitarną dla Mariupola utknął niedaleko miasta i oskarżyła Rosję o kłamstwo w sprawie spełnienia warunków porozumienia mającego na celu pomoc mieszkańcom. Wereszczuk powiedziała także, że prywatne samochody nie są wystarczającym środkiem ewakuacji ludności Mariupola i konieczne jest przepuszczenie autobusów.
We wtorek rano Wereszczuk informowała na Telegramie, że na ten dzień w całym kraju zaplanowano otwarcie dziewięciu korytarzy humanitarnych, w tym z Mariupola.
Także we wtorek miało dojść do ewakuacji ludności z Enerhodaru w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jednak mer miasta Dmytro Orłow poinformował, że nie była ona możliwa ze względu na kontynuowane działania wojenne. Zaznaczył, że próby ewakuacji ludności zostaną ponowione w środę o godz. 11 - podała agencja Interfax-Ukraina.
***
W ludziach siła – w ostatnich dwóch tygodniach przekonujemy się o tym na każdym kroku. Siłę pokazali też mieszkańcy Warmątowic, małej wioski pod Strzelcami Opolskimi, którzy wspólnie wyremontowali nieużywany od kilku lat budynek dawnej świetlicy. Dzisiaj mieszkają w nim już Tatiana Palchievskiena i Olena Muzyka wraz z ósemką dzieci.
Posłuchaj
Do Lwowa dotarł pierwszy konwój taktyczny. To pomoc organizowana w Polsce i dostarczana bezpośrednio na Ukrainę. Charakteryzuje ją użyteczność w warunkach wojennych. Jak twierdzą organizatorzy – byli mundurowi i wolontariusze – to jest to, czego Ukrainie w tej chwili najbardziej brakuje.
Posłuchaj
***
Dwukrotnie wzrosło zainteresowanie Wojskami Obrony Terytorialnej. Do batalionów oddziałów, które obecnie pomagają ukraińskim uchodźcom m.in. w punktach recepcyjnych, zgłasza się wiele młodych osób poruszonych sytuacją za naszą wschodnią granicą. O tym, jak wygląda rekrutacja do WOT, mówił pułkownik Maciej Hulisz, dowódca 81. batalionu lekkiej piechoty w Toruniu.
Posłuchaj
***
Ostatnia doba na Ukrainie minęła pod znakiem kolejnych ostrzałów. – Charków był ostrzeliwany przez niemal całą noc, a tuż przed świtem w Kijowie było słychać głośne eksplozje. Policzono ofiary wczorajszego ataku na wieżę telewizyjną w miejscowości Antopol w środkowej Ukrainie. Według oficjalnej informacji zginęło dziewięć osób, a dziewięć kolejnych zostało rannych – relacjonował w audycji "Pora na Trójkę" Michał Strzałkowski w redakcji zagranicznej Polskiego Radia.
Posłuchaj
Ukraiński ratownik usuwa gruz z budynku po ostrzale w Charkowie Foto: PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK
W poniedziałek 14 marca na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się szczyt szefów rządów państw Trójkąta Lubelskiego (Polska, Litwa i Ukraina). Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zachodni świat musi być konsekwentny w nakładaniu dalszych sankcji na Rosję.
Posłuchaj
»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny ««
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
***
- Rosjanie ostrzeliwują budynki mieszkalne, kolejne ofiary wśród cywilów [RELACJA];
- Andrij Deszczyca: nie mówimy o żadnych ustępstwach, nasze dążenia to niezmiennie UE i NATO;
- Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński jadą do Kijowa. Będą rozmawiali z prezydentem Ukrainy.