Maria Przełomiec: nie wiadomo, kiedy na Kremlu nadejdzie otrzeźwienie
2022-03-13, 10:03 | aktualizacja 2022-03-13, 14:03
– Putin wciąga kraj w przepaść. Przy wojnie z Ukrainą upierają się przede wszystkim Władimir Władimirowicz oraz minister obrony Szojgu. Czy i kiedy nastąpi otrzeźwienie otoczenia Putina, które traci i będzie traciło coraz bardziej, nie wiadomo – mówiła w w specjalnym wydaniu "Śniadania w Trójce", dziennikarka Maria Przełomiec ze Studia Wschód TVP. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również Wojciech Bakun (prezydent Przemyśla), mjr Mariusz Kordowski (prezes Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa) oraz prof. Jan Malicki (dyrektor Studium Europy Wschodniej).
– Wygląda na to, że Putin naprawdę jest oderwany od rzeczywistości. Najprawdopodobniej dostawał kompletnie fałszywe informacje na temat tego, jak szybko Ukraina się podda, i fałszywe informacje na temat tych Ukraińców, którzy mieli witać Rosjan z kwiatami i ciastem. Na ile Putin ma dostęp do prawdziwych informacji, to jest pytanie, na które warto znać odpowiedź - analizowała sytuację na Kremlu (a raczej w bunkrze za Uralem) dziennikarka Studia Wschód TVP.
Realne zagrożenie atakiem jądrowym
Poranny atak rakietowy na Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie, czyli poligon, na którym przebywają także instruktorzy NATO, został skomentowany jednoznacznie: – W mojej ocenie, ponieważ to było uderzenie punktowe, precyzyjne na obiekty szkoleniowe, jest to jednoznaczna informacja dla Zachodu, żeby się nie angażował – mówił mjr Mariusz Kordowski, prezes Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa, a prof. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej, był podobnego zdania.
Od kilku dni Rosjanie rozpowszechniają informacje o rzekomych pracach nad bronią chemiczną, które są prowadzone na Ukrainie, co jest odbierane jako szukanie pretekstu do użycia broni chemicznej przez wojska rosyjskie, których atak ewidentnie stracił właściwie cały impet. Przy okazji powraca temat ewentualnego użycia broni biologicznej, a nawet jądrowej. – Zagrożenie jest realne – stwierdził mjr Kordowski. – Nowi generałowie, którzy objęli stanowiska po czystkach w Sztabie Generalnym, przedstawili Putinowi możliwe warianty działania. A ponieważ nie ma ich w sferze działań konwencjonalnych, to znaczy działań na lądzie bądź w powietrzu, przedstawili mu wariant użycia broni ABC, czyli biologicznej, chemicznej i atomowej – tłumaczył.
Putin nie jest wariatem
– Nie uważam Putina za wariata: on po prostu w miarę możliwości realizuje swój plan krok po kroku. Dlatego uważam, że wszystkie warianty są możliwe. Liczył na szybkie zwycięstwo i, znając historię Rosji, teraz będzie za wszelką cenę dążyć do tego, aby sukces osiągnąć. Dlatego, niestety, biorę pod uwagę wszystkie rozwiązania, łącznie z uderzeniem taktyczną bronią atomową – dodał prof. Jan Malicki. – Ale paradoksalnie to może być szansa: nie wierzę, aby czy starzy, czy nowi generałowie nie zdawali sobie sprawy, że wojska Rosji nie mają szans w starciu bezpośrednim z wojskami NATO i armią USA. Więc próba wydania takiego rozkazu, może być końcem władzy Putina – przewidywał.
Mniej Ukraińców przyjeżdża, więcej wyjeżdża
Ważnym i oczywistym tematem była też analiza sytuacji na granicy ukraińsko-polskiej. Beata Michniewicz postawiła tezę, że sytuacja w miarę się ustabilizowała, co potwierdził prezydent Przemyśla Wojciech Bakun: – Codziennie przez przejścia graniczne w Medyce i Przemyślu przechodzi ok. 25 tys. osób. Zauważamy spadek liczby uchodźców: jeszcze tydzień temu było to ok. 50 tys. osób dziennie na tych dwóch przejściach – przyznał. Zasygnalizował też wyraźną zmianę w planach emigrantów na przyszłość: – Początkowo byli to ci, którzy przyjechali do Polski przeczekać: do rodziny, znajomych. Od tygodnia docierają do nas uciekinierzy z terenów bezpośrednio objętych wojną, z dziećmi, z niewielką ilością bagażu. I, mimo że wskazujemy ośrodki w Polsce, które chcą ich przyjmować, coraz więcej decyduje się na wyjazdy do Niemiec, Francji, Włoch, Austrii, Szwecji – mówił.
Posłuchaj
***
Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Maria Przełomiec (dziennikarka, Studio Wschód TVP), mjr Mariusz Kordowski (prezes Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa), Wojciech Bakun (prezydent Przemyśla) oraz prof. Jan Malicki (dyrektor Studium Europy Wschodniej)
Data emisji: 13.03.2022
Godzina emisji: 10.07
pr