Licencjat pisany w bunkrze, czyli studentka niezłomna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Licencjat pisany w bunkrze, czyli studentka niezłomna
Ukraińska studentka została w swoim ogarniętym wojna kraju, ale wciąż studiuje online anglistykę na Uniwersytecie ŁódzkimFoto: pixabay.com/Gerd Altmann

Uniwersytet Łódzki otrzymał niedawno niezwykły list: jego autorka, ukraińska studentka anglistyki Wiktoria Ptaszyńska poinformowała, że z powodu rosyjskiej agresji na jej ojczyznę, pozostaje w rodzinnej Winnicy. Została tłumaczką wolontariuszką. A dzięki dostępowi do internetu stara się wciąż kontynuować studia.

  • Wiktoria zdecydowała się zostać i jest wolontariuszką w Czerwonym Krzyżu, kontynuując studia licencjackie na wydziale anglistyki
  • Ukraińska studentka pisze pracę poświęconą akcentom w języku angielskim

Studentka, wolontariuszka, tłumaczka

– Przez długi czas prowadziłem zajęcia dla wielu studentów z bardzo wielu krajów, jednak nigdy nie zdarzyło mi się, że studentka zdecydowała się zostać w kraju objętym bezpośrednio działaniami wojennymi – mówi Marek Molęda, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego i opiekun studentki. – Wiktoria jako wolontariuszka pomaga w inicjatywach Czerwonego Krzyża i wykorzystuje wiedzę, którą u nas zdobyła, m.in. żeby przekładać na język ukraiński to, co mówią Anglicy, Amerykanie i obywatele innych krajów – opisuje.

Studiowanie online ze schronu

– Sądząc po naszej ostatniej rozmowie mailowej, jest w dość dobrym stanie, o ile w ogóle można w tej sytuacji mówić o dobrym stanie. I, co jest absolutnie niesamowitym elementem tej historii, stara się kontynuować przynajmniej część studiów, uczęszczać na wszystkie zajęcia, które są online. Jest bardzo zmobilizowana, gotowa, by pracować, by pisać swój licencjat – wskazuje Trójkowy gość. – Jeśli chodzi o Winnicę, to Wiktoria pisała, że na początku wojny było bombardowanie pobliskich magazynów amunicji. Natomiast wiemy, że kilka dni temu lotnisko w Winnicy zostało zaatakowane. Jej na szczęście nic się nie stało, aczkolwiek wiemy, że niestety na tym lotnisku zginęli ludzie – dodaje.

Przeczytaj także


– Wiktoria pisze bardzo ciekawą pracę związaną z akcentami w języku angielskim i porównuje osoby, które uczyły się akcentu w szkole, ale mieszkają w nieanglojęzycznym kraju, z osobami, które nie otrzymały formalnego wykształcenia związanego z akcentami, ale mieszkają w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Anglia czy Kanada – wykładowca tłumaczy temat pracy swojej studentki. – Nawet dzisiaj będę się z nią widział, oczywiście online, i będę pomagał w tworzeniu licencjatu. Jest to dosłownie licencjat pisany w schronie.


Posłuchaj

6:08
Ukraińska studentka jest wolontariuszką w swoim kraju, ale wciąż online studiuje w Łodzi! (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Marek Molęda (opiekun studentki, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 11.03.2022
Godzina emisji: 14.13

pr

Polecane