Wojciech Młynarski. Audycja specjalna "Do trzech razy nuta" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojciech Młynarski. Audycja specjalna "Do trzech razy nuta" [POSŁUCHAJ]
Wojciech Młynarski. 47 urodziny Programu 3 Polskiego RadiaFoto: Krzysztof JAROSZ / Forum

Był genialnym poetą i jednym z najwybitniejszych autorów w historii polskiej piosenki. 13 marca całe wydanie audycji "Do trzech razy nuta" było poświęcone postaci Wojciecha Młynarskiego, twórcy takich przebojów, jak "Róbmy swoje", "Jesteśmy na wczasach" czy "Jeszcze w zielone gramy".

We wtorek, 15 marca, przypada 5. rocznica śmierci Wojciecha Młynarskiego. W weekend poprzedzający tę datę na antenie Trójki wyemitowaliśmy audycję, w której Roman Dziewoński przypomniał twórczość autora, który mówił o sobie skromnie "tekściarz", choć powszechnie uważany był za jednego z najwybitniejszych poetów polskiej piosenki. Mimo że w swoich tekstach najczęściej opisywał otaczającą go rzeczywistość, wiele z nich jest aktualnych i dziś. 

Najczęściej czytane

– Upływ czasu nie ma w tym wypadku znaczenia. Jego teksty, jego charakterystyczna postać zostały z nami. Słowa, które w polszczyźnie składał w wersy, w zwrotki, w piosenki i, jak mówił, śpiewane felietony, są z jednej strony zapisem minionych sytuacji, ale większość dotyczyła naszych ludzkich, a może przede wszystkim polskich kłopotów. Dlatego zawsze będą aktualne – uważa gospodarz audycji  "Do trzech razy nuta".  


Wojciech Młynarski w studiu Polskiego Radia, fot. Wojciech Kusiński Wojciech Młynarski w studiu Polskiego Radia, fot. Wojciech Kusiński

Depesza z nut i słów

Roman Dziewoński policzył kiedyś, że Młynarski pozostawił po sobie 2143 teksty piosenek (choć ta liczba może być niedoszacowana). Oprócz autorskich dzieł są w tym zestawie również tłumaczenia i parafrazy m.in. Brela, Okudżawy, Wysockiego, Brassensa, wyjęte z musicali takich jak "Huśtawka" czy "Kabaret". 

"Piosenka… coś w niej jest,

Zwłaszcza gdy jest w niej coś z depeszy,

co czasem wzruszy cię do łez,

a czasem cię do łez rozśmieszy.

To jest depesza z nut i słów,

która zawiera komunikat

o stanie naszych polskich głów

z pralni, z plakatu i z pomnika".

Powyższy cytat – zaczerpnięty z musicalu "Wesoły powszedni dzień" – zdaniem Dziewońskiego najlepiej oddaje istotę twórczości Wojciecha Młynarskiego. 


Posłuchaj

1:31:18
Historia zapisana w piosenkach. Niezapomniane teksty Wojciecha Młynarskiego (Do trzech razy nuta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nuty refleksji i uśmiechu

Roman Dziewoński miał okazję współpracować z Młynarskim, realizując wraz z nim trzy spektakle dla Teatru Polskiego Radia. Jeden z nich nosił zaczerpnięty z tekstu poety tytuł "Mamy taką sytuację". – Zaprosiłem Wojtka, aby w finale przeczytał swój tekst pt. "Przyzwoitość". Mimo że był już poważnie chory, przyjechał – wspomina dziennikarz. Był to ostatni występ Wojciecha Młynarskiego w Polskim Radiu.

Roman Dziewoński i Wojciech Młynarski podczas realizacji słuchowiska "Mamy taką sytuację" Roman Dziewoński i Wojciech Młynarski podczas realizacji słuchowiska "Mamy taką sytuację"

W niedzielnej audycji usłyszeliśmy śpiew samego Wojciecha Młynarskiego oraz artystów, którzy włączyli do swego repertuaru utwory mistrza. – Pojawi się również kilka tekstów szerzej nieznanych, ale wszystkie nieść będą, taką mam nadzieję, nuty refleksji, jak i uśmiechu – zapowiadał przed audycją Roman Dziewoński.

***                                

Tytuł audycji: Do trzech razy nuta
Autor audycji: Roman Dziewoński
Data emisji: 13.03.2022
Godzina emisji: 15.11

kc

Polecane