Festiwal Filmowy UKRAINA! Beata Bierońska-Lach gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Filmowy UKRAINA! Beata Bierońska-Lach gościem Trójki
Kadr z filmu "Moja wojna" w reżyserii Maszy KondakowejFoto: mat. prasowe

Ostatnie dwa tygodnie to czas, kiedy z uwagą i smutkiem obserwujemy wojnę za naszą wschodnią granicą, ale i czas, w którym szczególną uwagę poświęcamy ukraińskiej kulturze, w tym kinematografii. Gościem Ryszarda Jaźwińskiego w najbliższym wydaniu audycji "Trójkowo, filmowo" będzie Beata Bierońska-Lach, dyrektorka Festiwalu Filmowego UKRAINA!.

Jak piszą organizatorzy Festiwalu Filmowego UKRAINA!: "Ostatnie pięć lat jest najbardziej owocnym czasem w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. W programie czterech edycji festiwalu Ukraina! znalazły się pokazy najważniejszych i nagradzanych filmów ukraińskich z ostatnich lat, spotkania z twórcami, plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu, warsztaty kuchni ukraińskiej, projekcje i zajęcia dla dzieci, koncerty oraz wystawy".

– Festiwal pokazał, jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. W Polsce mieszka coraz więcej Ukraińców, to nasi sąsiedzi, współpracownicy, koledzy. Chcemy, aby festiwal symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy – mówi Beata Bierońska-Lach, dyrektorka wydarzenia.

UKRAINA! Festiwal Filmowy zaprasza na specjalne, charytatywne pokazy filmów w całej Polsce, z których dochód przeznaczony zostanie na wsparcie uchodźców z Ukrainy. W nadchodzących dniach w Warszawie odbędą się pokazy filmów "Złe drogi" w reżyserii Natalii Worożbyt oraz "Moja wojna" w reżyserii Maszy Kondakowej.

Relacja z Ukraina! 6 Festiwal Filmowy/Ukraina! Festiwal Filmowy


W audycji ponadto:

  • spotkanie z ukraińską reżyserką Yelyzavetą Pysmak, absolwentką Szkoły Filmowej w Łodzi, autorką filmów animowanych: rozmowa o twórczości filmowej i pobycie w Polsce w kontekście aktualnych wydarzeń;
  • pomoc instytucji filmowych dla uchodźców z Ukrainy;
  • aktualności filmowe;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Do słuchania "Trójkowo, filmowo" w sobotę (12 marca) od godz. 16.05 do 17.00 zaprasza Ryszard Jaźwiński.

Polecane