Podróż na Wschód. Elżbieta i Krzysztof Czyżewscy gośćmi TPK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podróż na Wschód. Elżbieta i Krzysztof Czyżewscy gośćmi TPK
Dworek Czesława Miłosza, KrasnogrudaFoto: Romuald Wicza-Pokojski

Tytuł dzieła laureata Nagrody Nobla (1946) Hermanna Hessego – "Podróż na Wschód" (1930) – przywołujemy w szczególnych okolicznościach. Podróż na Wschód stanowiła ideę przyświecającą grupie artystów i intelektualistów, poszukujących dla siebie "miejsca duchowego" w przełomowym dla Polski i Europy czasie, pod koniec lat 80. To miejsce odnaleźli na granicy Polski z Litwą i Białorusią, w Sejnach. Ich Wschód stał się miejscem realnym, choć jego symboliczny sens pozostał i towarzyszy ich działaniom.

To w skrócie historia "Pogranicza" – Ośrodka Kultur, Sztuk, Narodów w Sejnach. Dziś "Pogranicze" musi sprostać wyjątkowo trudnym wyzwaniom, choć owo realne miejsce, w którym się znajduje, od dawna należy do tych niełatwych do zagospodarowania. Twórcy Ośrodka, a także Międzynarodowego Centrum Dialogu w położonej nieopodal Krasnogrudzie, będą naszymi gośćmi w tym wydaniu "Trójki pod Księżycem". Zaprosiliśmy bowiem Małgorzatę i Krzysztofa Czyżewskich

Piesek krasnogrudzki, Barbara Marcinik i Krzysztof Czyżewski (fot. Romuald Wicza-Pokojski) Piesek krasnogrudzki, Barbara Marcinik i Krzysztof Czyżewski (fot. Romuald Wicza-Pokojski)

Hasło naszego spotkania wybrzmiewa również wyjątkowo mocno w sytuacji, kiedy rzeczywisty kierunek wędrówki ponad miliona obecnie mieszkańców Ukrainy jest przeciwny. Uchodzą ze swojej ojczyzny na Zachód. Pozostają jednak w swojej "duchowej" ojczyźnie.

Łącząc się z Podlasiem, przypominając historię "Pogranicza", skupiliśmy się zarazem na konkretnych działaniach Ośrodka w czasie, kiedy uwaga całego świata skoncentrowana jest na wschodzie Europy. Pogranicze Polski z Litwą, Białorusią, Ukrainą, ale także z Rosją stanowi swoiste zadanie do przepracowania i nie jest, nie może być ono obojętne oddalonym od niego "bezpiecznym" rejonom.

Jednym z programów Ośrodka, realizowanym regularnie, jest program rezydencji twórców nie tylko zza wschodniej granicy. Teraz przebywają w nim uchodzący przed wojną. Naszym gościem specjalnym będzie młody artysta, zaproszony wcześniej przez Małgorzatę i Krzysztofa Czyżewskich do "Pogranicza" - Vasyl Savchenko. Połączymy się więc także z Gdańskiem, gdzie mieszka i tworzy. 


Vasyl Savchenko Vasyl Savchenko

Vasyl Savchenko urodził się we Lwowie, tam ukończył Szkołę Sztuk Użytkowych im. I. Trusza oraz Narodową Akademię Sztuki. W 2018 roku otrzymał dyplom w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Malarz, grafik, artysta interdyscyplinarny jest asystentem w Pracowni Technik Cyfrowych gdańskiej ASP. Współtwórca Fundacji Savchenko oraz Savchenko Gallery w Gdańsku związał się z tym miastem, teraz pomaga rodakom, uciekającym przed wojną.

PS: Wojna zdominowała nie tylko tematykę polityczno-społeczną, także aktualności kulturalne. Pamiętamy wszak o tych, którzy odeszli. 7 marca minęła 25. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Wspomnieliśmy poetkę piosenki, autorkę również innych form literackich oraz… zdjęć. Od wczesnej młodości fotografowała. Jej ostatnią książką była ta poświęcona fotografii właśnie – "Na początku był negatyw". 


Agnieszka Osiecka, fot. Krzysztof Wojcik / Forum Agnieszka Osiecka, fot. Krzysztof Wojcik / Forum

W środę dotarła do nas wiadomość, że nie żyje Zofia Gołubiew. 15 lat prowadziła Muzeum Narodowe w Krakowie, związana z nim była od 1974 roku. Historyczka sztuki, inicjatorka ważnych wydarzeń muzealno-wystawienniczych, wspaniała kobieta, wyjątkowa rozmówczyni. Zawsze gotowa na spotkanie i pomagająca w trudnych sytuacjach. Tak bardzo chciałoby się Pani Zofii dużo jeszcze powiedzieć i posłuchać jej… za późno, zresztą brakuje słów. 


Posłuchaj

1:54:18
Na pograniczu z Małgorzatą i Krzysztofem Czyżewskimi (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zofia Gołubiew, fot. PAP/Grzegorz Momot Zofia Gołubiew, fot. PAP/Grzegorz Momot

I – jedna dobra wiadomość ze świata kultury, niezwiązana z wojną. Ewelina Marciniak – Talent Trójki w kategorii Teatr – właśnie wystawia kolejną premierę w niemieckim teatrze. Tym razem to Deutsches Theater i "Werter. Sztuka o miłości i przyjaźni" wg Goethego. Laureatka Nagrody "Der Faust" w maju będzie uczestniczyła w Theatertreffen w Berlinie, pokazując "Dziewicę Orleańską" z Mannheim.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Jacek Pietrasik
Data emisji: 8.03.2021
Godzina emisji: 0.05


Polecane