Śląskie drony pomagają Ukrainie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śląskie drony pomagają Ukrainie
W ukraińskich miastach przyda się teraz każdy dron Foto: Shutterstock.com/Volodymyr Goinyk

W Mikołowie na Śląsku produkowane są polskie bezzałogowce FlyEye. To przede wszystkim drony do prowadzenia rozpoznania na froncie. Od początku wojny z Rosją wykorzystuje je ukraińska armia. Ich główną zaletą jest lekkość oraz możliwość startu z niemal dowolnego miejsca.

Na terenie całego kraju trwają tysiące zbiórek na rzecz osób uciekających przed wojną na Ukrainie, a także dla tych, którzy wciąż pozostali na terenach objętych walką. Oprócz żywności, leków i środków higienicznych potrzebne są także drony oraz części zamienne.

Pilna potrzeba

– Po pierwszym szoku przyszła pora, by odpowiedzieć sobie na pytanie, co możemy zrobić. Postanowiliśmy, że jako firma, która zna się na tworzeniu technologii, przyczynimy się do tego, by pomóc ludności cywilnej na Ukrainie – mówi Aleksandra Borowska, prezes firmy produkującej drony.

– Patrząc na sytuację na Ukrainie, dostrzegamy, że pilną potrzebą jest dostarczenie dronów do zwykłych zadań obserwacyjnych. Ludzie, którzy siedzą w bunkrach i schronach, muszą przed wyjściem z nich się rozejrzeć. Mając drony, mogą nimi robić trzy podstawowe rzeczy: oceniać sytuację w najbliższym otoczeniu, szacować szkody wyrządzone na miejscu i dokumentować zbrodnie wojenne – mówi Sławomir Huczała, główny konstruktor i współwłaściciel firmy. – Taki dron jest też w stanie wykryć ludzi, którzy przetrwali, informować o tym, że ktoś potrzebuje pomocy – dodaje.

Obraz miasta z powietrza

– Gdyby dziś w Kijowie było sto czy dwieście dronów, mielibyśmy obraz miasta z powietrza. Centrum dowodzenia mogłoby wskazać ludziom bezpieczne miejsca, pomóc im przetrwać – podkreśla konstruktor.

Przekaż własnego drona

Jak można wesprzeć śląskich przedsiębiorców pomagających obywatelom Ukrainy? Na przykład przekazując własnego drona. – My wysyłamy na Ukrainę różne drony: te, które mamy w firmie, ale i te, które otrzymujemy od ludzi. Nie ma znaczenia, czy to drony znanych firm, czy tak zwane samoróbki. Mogą być też części do złożenia dronów. Każda rzecz się liczy  mówi Sławomir Huczała. 


Posłuchaj

4:01
Drony dla Ukrainy (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Drony można bezpłatnie przekazywać za pośrednictwem paczkomatów, wcześniej rejestrując darowiznę za pośrednictwem facebookowego profilu Fundacji Instytutu Mikromakro. Ofiarowane drony zostaną przeprogramowane i zaopatrzone w instrukcję obsługi w języku ukraińskim. 

Drone footage shows devastated town near Kyiv / Guardian News

***

Tytuły audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Jadwiga Woźniakowska
Data emisji: 10.03.2022
Godziny emisji: 13.16

mk

Polecane