Szef Polskiej Agencji Atomistyki: nie ma powodów do niepokoju

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Pragnę podkreślić, że w Polsce nie ma dzisiaj zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, w związku z działaniami militarnymi Federacji Rosyjskiej na terenie Ukrainy, w tym na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej czy też na terenie czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Nie ma więc powodu do niepokoju – uspokaja szef Łukasz Młynarkiewicz.

Gość Bartłomieja Graczaka przypomina, że ukraiński dozór jądrowy poinformował, żi w wyniku ostrzału na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie doszło do uwolnienia substancji promieniotwórczych do atmosfery. – Reaktory jądrowe oraz systemy niezbędne dla zapewnienia bezpiecznej eksploatacji, działają normalnie. Budynki elektrowni jądrowej, części eksploatacyjnej, pozostają nienaruszone. Uszkodzeniu uległy jedynie budynki pomocnicze –  administracyjne, bloku pierwszego, co nie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo eksploatacji reaktora – zaznacza Łukasz Młynarkiewicz. Budynki te są o kilkaset metrów oddalone od budynków reaktorów jądrowych, a zatem nie mają wpływu na stan bezpieczeństwa jądrowego.


Najczęściej czytane

Jak zwrócił uwagę prezes Polskiej Agencji Atomistyki, obecnie przygotowywane są liczne analizy dotyczące kwestii bezpieczeństwa, m.in. sytuacji odcięcia prądu w czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. – Zdarzenia związane z brakiem zewnętrznego zasilania elektrycznego są uwzględniane w założeniach projektowych bloków jądrowych i nie stanowią zagrożenia ze względu na dostępność różnych zewnętrznych źródeł zasilania elektrycznego – przypomina gość Trójki. Na terenie strefy znajduje się m.in. przechowalnia wypalonego paliwa jądrowego, która wymaga zasilania elektrycznego. – Nawet wtedy nie dojdzie do wzrostu temperatury kaset paliwowych, do takiej, która miałaby istotne znaczenie z punktu widzenia zagrożenia radiologicznego – podkreśla Łukasz Młynarkiewicz.

 

.


Gość  "Trójkowego komentarza dnia" odniósł się także do faktu zaminowania przez wojska rosyjskie brzegu zbiornika kachowskiego, położonego w sąsiedztwie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. – Nie jest to sytuacja, która by powodowała stan niepokoju na terenie Polski. (…) Federacja Rosyjska zdaje sobie sprawę, że jakiekolwiek zdarzenie radiacyjne na terenie Ukrainy będzie potencjalnie oddziaływać na jej teren – dodaje, jednocześnie przypominając, że elektrownie jądrowe posiadają zwielokrotnione systemy bezpieczeństwa. – Obiekty jądrowe to solidne bunkry o dosyć dużej odporności. Są tak projektowane, żeby mogły wytrzymać uderzenie samolotu pasażerskiego, na wypadek zdarzeń terrorystycznych – wyjaśnia Łukasz Młynarkiewicz. 

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Łukasz Młynarkiewicz (prezes Polskiej Agencji Atomistyki)
Data emisji: 10.03.2022
Godzina emisji: 18.10

gs

Polecane