Polsko-ukraińskie nuty ponad granicami

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Polsko-ukraińskie nuty ponad granicami
Okean Elzy na spontanicznym, ulicznym koncercie w Kijowie 22 lutego 2022 rokuFoto: Ukrinform/East News/Yevhen Liubimov

To wydanie audycji było podzielone równo pomiędzy twórczość artystów polskich i ukraińskich. Rodzimą scenę muzyczną reprezentowali m.in. Sabina Szewczyk, Mitra i Meek, Oh Why?, a naszych wschodnich sąsiadów Komu Vnyz, Okean Elzy i Braty Hadyukiny.

Pochodzący z Gdyni zespół Mitra prezentuje mieszankę rocka z folkiem, a w jego siedmioosobowym składzie jest miejsce dla muzyków grających na takich instrumentach, jak trąbka, puzon oraz akordeon. W "Naszej tonacji" zabrzmiały dwa utwory grupy, z których jeden – zatytułowany "Ona" – został zainspirowany "Krótkim filmem o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego.

"Ojcowie ukraińskiego gotyckiego grania" – tak Łukasz Ciechański mówił o formacji Komu Vnyz, pamiętającej jeszcze czasy Związku Radzieckiego. Zespół powstał w Kijowie w 1988 roku i ma na koncie występy na wielu europejskich festiwalach, m.in. Castle Party w Bolkowie w 2001 roku. Wokalista Andrij Sereda uznawany jest za jeden z najlepszych męskich głosów na ukraińskiej scenie muzycznej, a sama grupa ma kultowy status w swej ojczyźnie.

Wielką popularnością za naszą wschodnią granicą cieszy się również kwintet Okean Elzy. Pochodzą ze Lwowa, grają razem od prawie 30 lat i mają na koncie 9 albumów studyjnych. Zespół kilkukrotnie koncertował w naszym kraju, ale jednym z najważniejszych występów w jego karierze był ten z 2014 roku, gdy na Stadionie Olimpijskim w Kijowie oklaskiwało go 70 tysięcy fanów. W tym samym roku grupa zagrała też na kijowskim Placu Niepodległości, udzielając w ten sposób wsparcia uczestnikom Euromajdanu.

Meek, Oh Why? tak naprawdę nazywa się Mikołaj Kubicki i jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. 27-letni artysta śpiewa, rapuje i gra na trąbce, a w najbliższy piątek ukaże się jego czwarta płyta zatytułowana "Offline", promowana przez piosenkę "Nocne niebo".


Posłuchaj

49:33
Polsko-ukraińskie nuty ponad granicami (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Ukraine Army – "Bayraktar"
 2. Mitra – "Ona"
 3. Mitra – "Szósty kosmos"
 4. Komu Vnyz – "U Kazemati"
 5. Volovec – "Przebudź się"
 6. Okean Elzy – "Afryka"
 7. Sabina Szewczyk – "Lupa"
 8. Braty Hadyukiny – "Oy, Lykho"
 9. Młody Klakson – "Ostatnia Nocka, ale to DRILL"
 10. Vopli Vidoplyasova – "Mamay"
 11. Meek, Oh Why? – "Nocne niebo"
 12. Bespokoynyy – "Snova"

***

Tytuł audycji: "Nasza tonacja"
Prowadzący: Łukasz Ciechański
Data emisji: 10.03.2022
Godzina emisji: 12.08

kc

Polecane