Piotr Gliński: nie możemy współpracować z agresorem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piotr Gliński: nie możemy współpracować z agresorem
Piotr Gliński podkreśla, że konieczne jest nałożenie na Rosję sankcji kulturalnych Foto: Mateusz Grochocki/East News

– Powinniśmy zareagować zdecydowaną, maksymalną blokadą wszelkich kontaktów, niestety także z przedstawicielami rosyjskiej kultury – mówi w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaleca instytucjom kultury wstrzymanie się od współpracy z przedstawicielami świata kultury Federacji Rosyjskiej. Wiceminister Wanda Zwinogrodzka zaapelowała o to również na forum międzynarodowym. "Opowiadamy się za pozbawieniem Rosji członkostwa w UNESCO i innych organizacjach międzynarodowych. Konieczne jest także usunięcie wszelkich reżimowych kanałów medialnych Federacji Rosyjskiej z platform cyfrowych na całym świecie w celu zatrzymania kłamstw rosyjskiej propagandy" – takie stanowisko przekazała podczas nieformalnego spotkania ministrów kultury Unii Europejskiej, które odbyło się w Angers we Francji. 

Wypisani z cywilizowanego świata

– Nie możemy współpracować z agresorem, z państwem i przedstawicielami instytucji, które wypisują się z cywilizowanego świata. Postulujemy to także, rozmawiając z naszymi partnerami w Europie i na świecie. Nie wszędzie znajdujemy poparcie, między innymi w sprawie wykluczenia z UNESCO – mówi Piotr Gliński.

Z czego wynika ten brak porozumienia? – Z odmiennych doświadczeń, wartości i interesów. To dużo tłumaczy, także w tej wielkiej polityce – podkreśla rozmówca Katarzyny Cygler.

Zadbać o zagrożone dzieła sztuki

Minister kultury i dziedzictwa narodowego mówi także w Trójce o ochronie ukraińskich dzieł sztuki. – Jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, z panem ministrem Ołeksandrem Tkaczenką. W związku z tą dramatyczną sytuacją trzeba zadbać o zagrożone dzieła sztuki, dlatego przygotowujemy i wysyłamy transporty materiałów, gaśnic, koców, folii ochronnych, aby je odpowiednio zabezpieczać. Jesteśmy też gotowi do ich przyjęcia, ale to zależy od woli państwa ukraińskiego. Na razie Ukraińcy nie zdecydowali się na ich ewakuację – mówi Piotr Gliński.

– Jeszcze przed wybuchem działań wojennych powołaliśmy zespół, który się tym zajmuje. Mieliśmy informacje, które uprawdopodabniały napad Putina na niepodległą Ukrainę. Nasze muzea, głównie na ścianie wschodniej, mają przygotowane miejsca, magazyny – mówi wicepremier. – W tej chwili przewozi się zagrożone dzieła sztuki do miejsc bezpiecznych na terenie Ukrainy. Do tego też jest potrzebna nasza pomoc, już ją organizujemy. Dziś wyjeżdża pierwszy TIR – dodaje szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

Najczęściej czytane

Szef resortu kultury apeluje również, aby nie "kopać rowów, nie wskazywać, kto działa, a kto nie działa". – Z moich obserwacji, zarówno w obszarze kultury, jak i organizacji pozarządowych, wynika, że jako Polacy wszyscy działamy. Instytucje państwowe, samorządowe, pozarządowe, pojedyncze osoby, wolontariusze – podkreśla Piotr Gliński.


Posłuchaj

13:44
Piotr Gliński o apelu dot. zaniechania współpracy z rosyjskimi instytucjami kultury i ochronie ukraińskich dzieł sztuki (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Piotr Gliński (wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego)
Data emisji: 09.03.2022
Godziny emisji: 10.14

mk

Polecane