Litza: w kwietniu koncerty Flapjacka i nowa płyta Luxtorpedy

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Litza: w kwietniu koncerty Flapjacka i nowa płyta Luxtorpedy
Litza ogłosił w "Naszej tonacji" dobre nowinyFoto: PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Fanów mocnego rocka z pewnością ucieszą nowiny przekazane w "Naszej tonacji" przez gitarzystę Roberta "Litzę" Friedricha: w kwietniu grupa Flapjack zagra trzy koncerty w hołdzie zmarłemu wokaliście Guzikowi, w tym samym miesiącu ukaże się też nowa, ostra i bezkompromisowa płyta formacji Luxtorpeda.

W styczniu 2021 roku fanów zszokowała wiadomość o nagłej śmierci Grzegorza "Guzika" Guzińskiego, wokalisty zespołu Flapjack, który w latach 90. wniósł mocny powiew świeżości na polską scenę ciężkiego rocka, łącząc w swej muzyce elementy thrash metalu, hardcore'u i rapu. Gitarzystą grupy był Robert "Litza" Friedrich, który w tym wydaniu "Naszej tonacji" opowiedział o planach reaktywacji Flapjacka.

Inicjatorem pomysłu był drugi gitarzysta zespołu Maciej Jahnz. – Powiedział, że dobrze byłoby zrobić coś dla Guzika i dla jego córki Poli – opowiadał gość audycji. W ten sposób powstał plan zagrania trzech koncertów pod hasłem "Tribute to Guzik", które odbędą się 22, 23 i 24 kwietnia w Szczecinie, Wrocławiu i Poznaniu. – Cieszę się, że możemy spotkać się po latach i zagrać utwory przede wszystkim z pierwszych dwóch płyt, na których byłem w stu procentach obecny – mówił Litza.

Projekt ma być jednorazowy, choć rozmówca Michała Kirmucia nie wykluczył, że odbędą się więcej niż trzy koncerty. –  Gdyby się okazało, że jest zainteresowanie, to może to zaowocować jakąś drugą trasą na wschodzie Polski, może też Warszawa, Kraków czy Gdańsk, bo przecież Guzik pochodził z Trójmiasta – mówił gitarzysta. W roli wokalistów na koncertach mają wystąpić Kroto z zespołu Hope, Rafał „Hau” Mirocha i Marcin „Vimek” Wimońć (dwaj ostatni pojawiali się na płytach Flapjacka). Gratką dla fanów ma być specjalna EP-ka, nagrana w studiu w przez obecny skład grupy, sprzedawana podczas jej kwietniowych występów.

Luxtorpeda z wiatrem w żaglach

Na tym nie koniec dobrych wieści dla fanów gitarowego talentu Litzy. Jego główny zespół Luxtorpeda na początku roku nagrał materiał na kolejny album. – Zrobiliśmy naszą najostrzejszą płytę, bezkompromisową i w tekstach, i w muzyce – opowiadał gość "Naszej tonacji". – Chcemy dać ludziom trochę wiatru w żagle, nadziei i sił do wojowania, które odbywa się teraz w życiu codziennym.

Krążek "Omega" ma mieć premierę 15 kwietnia. – Tytuł może się kojarzyć z końcem, ale dla nas ta płyta jest początkiem zupełnie nowej przygody – mówił gitarzysta, zdradzając przy okazji, że przy nagrywaniu albumu wykonał "ukłon w stronę lat 90. i grania tak, jak Litza kiedyś grał".


Posłuchaj

47:29
Litza o powrocie Flapjacka i nowej płycie Luxtorpedy (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Martyna Jakubowicz – "Wiara w naszych sercach"
 2. Harlem – "Polski blues"
 3. Karaś/Rogucki – "Zapasowy tlen"
 4. Kashell – "Do przodu"
 5. Edyta Geppert – "Punkt zwrotny"
 6. Flapjack – "Whooz Next"
 7. Luxtorpeda – "Wilki dwa"
 8. Siostry Melosik – "Pochód"
 9. Formy Planet – "Kosmos"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 9.03.2022
Godzina emisji: 12.09

kc

Polecane