Przed laty przyjechali za pracą, dziś pomagają uchodźcom. Posłuchaj reportażu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przed laty przyjechali za pracą, dziś pomagają uchodźcom. Posłuchaj reportażu
Wrocław, 10.03.2022. Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy na Dworcu Głównym we WrocławiuFoto: PAP/Aleksander Koźmiński

Od kilku lat prowadzą sklep z warzywami i owocami, są tam też ukraińskie specjały. Już nie sprzedają pierogów ruskich, teraz są ukraińskie i wiejskie, które znikają od razu. Od tygodnia oprócz skrzynek z owocami stoją pudełka z darami dla matek z dziećmi z Ukrainy. Te dary po zakończonej pracy rozwożą.

Oleg i Zenia pochodzą z Tarnopola. Kiedy wybuchła wojna, Oleg nie mógł znaleźć sobie miejsca, czuł ogromny niepokój. W Tarnopolu była jego żona z półtorarocznym synkiem. Pojechał po nich na granicę i przywiózł do Warszawy. 

– Kto mógł uciekać z Ukrainy, to uciekał – mówi Oleg. Jego synek całą drogę do granicy krzyczał. Jechali dobę, kiedy przekroczyli granicę, był już spokojny. Dzieci tęsknią bardzo, chcą wrócić. Z jego rodziny została jeszcze matka chrzestna, przyjechała do nich rodziną z Mariupola i Odessy. Jego brat poszedł do wojska. 

Najczęściej czytane

Mama Zeni i siostra z dzieckiem też są już w Polsce. Mieszkańcy przychodzą, pomagają, wspierają ich dobrym słowem, przynoszą pieluchy, kocyki, poduszki, kaszki dla dzieci, zbierają leki. – Wszyscy współczujemy Ukraińcom – mówi mieszkanka warszawskiego Mokotowa. – Jesteśmy całym sercem z Ukrainą. Będziemy organizować przedszkole letnie dla dzieci, szkołę, żeby nauczyły się języka polskiego. Nie można za dużo mówić dzieciom, dzieci nie mogą się bać. Trzeba być dzielnym – dodaje. 

Uchodźcy z Ukrainy na dworcu Poznań Główny, 9 marca 2022 roku Późnym wieczorem do Poznania dotarły pociągi PKP Intercity z Przemyśla i Chełma z uchodźcami, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk Uchodźcy z Ukrainy na dworcu Poznań Główny, 9 marca 2022 roku Późnym wieczorem do Poznania dotarły pociągi PKP Intercity z Przemyśla i Chełma z uchodźcami, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Oleg z Zenia po zakończonej pracy zawożą dary do punktu w Pałacu Kultury i Nauki. Mówią, że kiedy będą musieli, to wrócą walczyć za Ukrainę, ale teraz potrzebni są tutaj, w Warszawie. Chcą pomagać i zaopiekować się matkami z dziećmi, które przyjechały z Ukrainy.


Posłuchaj

13:15
Pomagać potrzebującym. Historie Ukraińców pomagających uchodźcom w Polsce (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Nie można się bać
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 10.03.2022
Godzina emisji: 18.41

.

Polecane