Wojna na Ukrainie – 15. dzień. Ewakuacja tysięcy mieszkańców [RELACJA]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojna na Ukrainie – 15. dzień. Ewakuacja tysięcy mieszkańców [RELACJA]
Mieszkańcy Buczy opuszczają miasto kontrolowane przez RosjanFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Korytarzami humanitarnymi z oblężonych przez Rosjan ukraińskich miast udało się ewakuować ponad 80 tysięcy cywilów. Kobiety, dzieci i osoby chore wydostały się m.in. z Trościanca, Sum, Iziumu i kilku podkijowskich miast. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie w Programie 3 Polskiego Radia.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że korytarze humanitarne działają od wczoraj w niektórych oblężonych miastach. Jak mówiła, z Sum, Trościanca i Krasnopila w kierunku Połtawy wywieziono 60 tysięcy osób, z Iziumu do Łozowej zaś - trzy tysiące osób. 

Rosyjska kolumna pancerna na Ukrainie zaatakowana przez siły ukraińskie, 10 marca 2022, fot.  PAP/Siły Zbrojne Ukrain Rosyjska kolumna pancerna na Ukrainie zaatakowana przez siły ukraińskie, 10 marca 2022, fot. PAP/Siły Zbrojne Ukrain

Do Iziumu przywieziono 100 ton pomocy humanitarnej. Bucza, Hostomel, Irpień, Worzel - stamtąd, jak zaznaczyła, jedynie wczoraj do Kijowa ewakuowano 20 tysięcy cywilów.  Nie udało się wywieźć cywilów z Wołnowachy ani z Mariupola. W mieście nad Morzem Azowskim panuje prawdziwa humanitarna katastrofa, a leki, woda i jedzenie nie trafiają do cywilów, którzy kolejny dzień znajdują się pod bezustannym ostrzałem. 

Zniszczony rosyjski sprzęt na terenie Ukrainy, 10 marca 2022 roku, fot. PAP/DSNS Zniszczony rosyjski sprzęt na terenie Ukrainy, 10 marca 2022 roku, fot. PAP/DSNS

Odpowiedzialna za koordynację korytarzy humanitarnych ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk alarmowała, że Rosjanie naruszają porozumienia dotyczące ich otwarcia, czasem już pół godziny po uzgodnieniach. – Zatrzymują cywilów, trwają przeszukania. Strzelają ponad głowami ludzi, aby ich zastraszyć. Są to działania, które można zakwalifikować jako wojenne przestępstwa wobec cywilów – mówiła. 


W tureckiej Antalyi rozpoczęły się ukraińsko-rosyjskie negocjacje. Bierze w nich udział także przedstawiciel Turcji, fot. PAP/EPA/CEM OZDEL W tureckiej Antalyi odbyły się ukraińsko-rosyjskie negocjacje. Wziął w nich udział także przedstawiciel Turcji, fot. PAP/EPA/CEM OZDEL
Posłuchaj
04:51 _PR3_AAC 2022_03_10-15-10-18 Buszko.mp3 Paweł Buszko, ukraiński korespondent Polskiego Radia o kolejnej turze ukraińsko-rosyjskich rozmów pokojowych i dramatycznej sytuacji ludności cywilnej (Zapraszamy do Trójk

Ukraińscy uchodźcy w okolicy dworca kolejowego we Lwowie, fot. PAP/EPA/GEORGE VITSARAS Ukraińscy uchodźcy w okolicy dworca kolejowego we Lwowie, fot. PAP/EPA/GEORGE VITSARAS

Amerykańska wiceprezydent Kamala Harris potwierdziła zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do przestrzegania postanowień Artykułu 5. Traktatu NATO. Mówi on, że napaść na którykolwiek z krajów członkowskich Sojuszu uważana będzie za atak na całuy Sojusz. Na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą Kamala Harris podkreśliła, że wysłanie do Polski dodatkowych żołnierzy to również potwierdzenie zaangażowania USA w ochronę granic NATO. Kamala Harris poinformowała również, że Polska otrzymała dwie baterie rakiet Patriot, które będą stanowiły znaczące wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Zapewniła też, że wsparcie finansowe i materialne zostanie udzielone Ukrainie walczącej z rosyjską agresją.

Posłuchaj

2:38
Wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Deklaracje amerykańskiej wiceprezydent Kamali Harris po spotkaniu w Warszawie. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Prezydent RP Andrzej Duda (2L), minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (L) i wiceprezydent USA Kamala Harris (P) podczas spotkania w Belwederze w Warszawie, 10 marca 2022 roku, fot. PAP/Leszek Szymański Prezydent RP Andrzej Duda (2L), minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (L) i wiceprezydent USA Kamala Harris (P) podczas spotkania w Belwederze w Warszawie, 10 marca 2022 roku, fot. PAP/Leszek Szymański

Mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko poinformował tymczasem, że miasto przeobraziło się w fortecę. - Każda ulica, każdy budynek jest umacniany, przyłącza się obrona terytorialna - mówił w wywiadzie telewizyjnym Kliczko. 

W kijowskim metrze, w którym codziennie przed rosyjskimi bombardowaniami ukrywa się 15 tys. osób, wystartował przegląd filmu ukraińskiego zorganizowany przez stołeczny wydział kultury oraz Centrum im. Ołeksandra Dowżenki. Wcześniej wyświetlano kreskówki dla dzieci.

Mieszkańcy miasta przygotowują Kijów do obrony, fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE Mieszkańcy miasta przygotowują Kijów do obrony, fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Ukraina wciąż skutecznie walczy z rosyjską inwazją. Paweł Buszko podsumował ostatnią dobę w audycji "Pora na Trójkę". Niestety rośnie liczba ofiar wśród ludności cywilnej, którą z bezpardonowym okrucieństwem atakują najeźdźcy. 


Posłuchaj

4:47
Zniszczony szpital dziecięcy w Mariupolu, podsumowanie ostatniej doby w Ukrainie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Prezydent Ukrainy zaapelował do państw zachodnich o przekazanie samolotów bądź systemów obrony przeciwlotniczej. – Zbombardowanie szpitala położniczego to ostateczny dowód, że jest to ludobójstwo na Ukraińcach. Europejczycy, nie możecie powiedzieć, że nie wiecie, co się dzieje w Mariupolu – powiedział w emocjonalnym wystąpieniu. – Wiecie i dlatego powinniście nałożyć na Rosję takie sankcje, aby nie mogła kontynuować tego ludobójstwa – dodał. 


Prezydent Ukrainy wygłosił przemówienie do członków brytyjskiej Izby Gmin, fot. EPA/UK PARLIAMENT/JESSICA TAYLOR Prezydent Ukrainy wygłosił przemówienie do członków brytyjskiej Izby Gmin, fot. EPA/UK PARLIAMENT/JESSICA TAYLOR

Tymczasem amerykański Kongres uchwalił pakiet pomocy dla Ukrainy i sojuszników w regionie o wartości 13 mld 600 mln dolarów. Pieniądze te zostaną przeznaczone na wsparcie militarne dla Ukrainy, pomoc humanitarną i wzmocnienie wschodniej flanki NATO. 

Wiadomości po ukraińsku w Programie 3 Polskiego Radia >>>

Z kolei w podparyskim Wersalu rozpoczyna się dziś nieformalny szczyt unijnych przywódców, którego głównym tematem będą konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę. Warszawa chce wykorzystać to spotkanie do rozmowy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji.

Nadal nie jest pewne, czy dojdą do skutku zapowiadane na dzisiaj rozmowy ukraińsko-rosyjskie w Turcji.

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

***

 

Najczęściej czytane

Polecane