Wojna w Ukrainie. Volkswagen zawiesza produkcję w polskich fabrykach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojna w Ukrainie. Volkswagen zawiesza produkcję w polskich fabrykach
Zakłady spółki Volkswagen Poznań od 10 marca wstrzymają produkcję autFoto: Shutterstock.com/Andrei Kholmov

Wojna w Ukrainie wpływa na produkcję aut w Polsce. Volkswagen wstrzymuje od czwartku (10 marca) prace w fabrykach w Poznaniu i Wrześni. Przyczyną jest brak dostaw z Ukrainy. Chodzi przede wszystkim o wiązki elektryczne do produkowanych przez koncern modeli samochodów.

Ostatnie miesiące nauczyły załogę funkcjonowania z przerwami. – Na początku mieliśmy przestoje związane z pandemią, w ubiegłym roku był kryzys związany z brakiem półprzewodników. Myśleliśmy, że w tym roku sytuacja się poprawi. I tak było, ale niecałe dwa tygodnie temu rozpoczęto tę bezsensowną wojnę w Ukrainie – mówi Piotr Olbryś, przewodniczący NSZZ Solidarność w spółce Volkswagen Poznań. 

Zespoły kryzysowe

– Natychmiast po wybuchu działań wojennych, na poziomie koncernu, ale też bezpośrednio w Volkswagen Poznań powołaliśmy zespoły kryzysowe, które na bieżąco określają możliwe skutki wojny dla naszej działalności biznesowej i prowadzą wszelkie działania, by przerwa w produkcji była jak najkrótsza – zapewnia prezes zarządu Volkswagen Poznań Dietmar Mnich.

Trudne i emocjonalne rozmowy

– Na tę chwilę wiemy o czterech tygodniach przestoju, ale tak naprawdę nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak długo to potrwa – zaznacza Piotr Olbryś. Dodaje, że rozmowy z kierownictwem spółki są "trudne i emocjonalne" i podkreśla, że udało się dojść do porozumienia w sprawie utrzymania wynagrodzeń – na razie do końca tego miesiąca.

Volkswagen Poznań produkuje dostawcze samochody VW Caddy i VW Transporter. Spółka zatrudnia ponad 11 tys. pracowników i jest jednym z największych pracodawców w Wielkopolsce.


Posłuchaj

3:38
W związku z brakiem dostaw części z Ukrainy spółka Volkswagen Poznań zawiesza produkcję w swoich zakładach (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuły audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Rafał Regulski
Data emisji: 9.03.2022
Godziny emisji: 13.18

mk/PAP

Polecane