Minęły dwa tygodnie od inwazji Rosji na Ukrainę. Dzielnice mieszkalne pod ostrzałem [RELACJA]
Udało się ewakuować ponad 40 tys. kobiet i dzieci z bombardowanych ukraińskich miast. Ukraina liczyła na transport 100 tysięcy osób, ale ewakuacja w wielu miastach została zablokowana przez siły rosyjskie. Najtrudniejsze odcinki to Mariupol, Charków i obwód kijowski. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń wojennych na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
Zniszczone budynki mieszkalne w Charkowie
Foto: EPA/VASYL ZHLOBSKY
Armia rosyjska zrzuciła bomby na szpital dziecięcy w Mariupolu, zniszczenia są ogromne. To kolejny rosyjski atak na obiekt cywilny. Według ONZ na Ukrainie zginęło już ponad pół tysiąca cywilów, a niemal tysiąc zostało rannych. Po zbombardowaniu przez Rosjan szpitala położniczego w Mariupolu ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał ponownie kraje zachodnie do dostarczenia Ukrainie samolotów do walki z rosyjskimi siłami.

"To oszałamiająca zbrodnia wojenna w Mariupolu - napisał Kułeba na Twitterze. - Rosyjskie samoloty uderzyły w szpital położniczy. Moglibyśmy powstrzymać to barbarzyństwo, chroniąc nasze niebo. Dajcie nam samoloty dla dobra ludzkości, teraz! Giną ludzie, a ta kwestia jest cały czas rozważana.
Przedstawiciele Pentagonu prowadzą rozmowy ze swoimi odpowiednikami z krajów NATO i Ukrainy o tym, jak pokonać logistyczne wyzwania z przekazaniem myśliwców MiG-29 Ukrainie - poinformowała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dodała, że logistyka jest głównym problemem w tej sprawie.

"Według wstępnych informacji myśliwiec Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczył nad Radomyślem w obwodzie żytomierskim rosyjski pocisk manewrujący. Jego szczątki spadły na miasto" – poinformowała ukraińska agencja, powołując się na informacje rady miejskiej Radomyśla
Jak podała Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Witalija Buneczkę, ostatniej doby w obwodzie żytomierskim wskutek w rosyjskich ataków z powietrza zginęło czterech ukraińskich żołnierzy i pięcioro cywili, w tym dwa noworodki i jedno dziecko.
Wcześniej w środę informowano o nalocie rosyjskiego lotnictwa na akademik i fabrykę w Żytomierzu oraz ataku na miasto Malin w obwodzie żytomierskim, w którym zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci urodzonych w zeszłym roku. Zniszczonych zostało siedem jednopiętrowych budynków mieszkalnych – pisał Ukrinform.
Wiadomości po ukraińsku w Programie 3 Polskiego Radia >>>

8 marca 2022 roku. Ukraińska orkiestra koncertuje przy barykadach w centrum Odessy, aby podnieść morale ludności cywilnej i żołnierzy Foto: AA/ABACA
***
We wtorek 8 marca prezydent USA Joe Biden nałożył embargo na rosyjską ropę i gaz, co rodzi obawy o dostawy paliwa do Polski. Oficjalny komunikat Ministerstwa Klimatu i Środowiska brzmi: nie ma zagrożenia ograniczenia dostaw paliwa w kontekście uzależnienia od jednego dostawcy gazu. Pomimo podpisania przez Władimira Putina dekretu o ograniczeniu eksportu surowców do Polski, nasz kraj sobie poradzi – zapewnia Aleksander Brzózka, rzecznik resortu.
Embargo USA na import rosyjskiej ropy i gazu przyniesie negatywne skutki ekonomiczne rosyjskim eksporterom, szczególnie produktów naftowych - ocenił w środowym komentarzu Ośrodek Studiów Wschodnich. Prezydent USA ogłaszając embargo przyznał, że ten ruch zwiększy ceny surowców, ma ponadpartyjne poparcie i uderzy w "arterię rosyjskiej gospodarki". Zakaz importu ropy z Rosji do UE uszczupliłby budżet Rosji o ok. 51 mld dolarów i byłby 7-krotnie większym kosztem dla rosyjskiego budżetu niż zapowiedziane we wtorek międzynarodowe sankcje - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie przekazanym PAP.

***
W miastach zachodniej Ukrainy o bezpieczeństwo dbają nie tylko wojsko czy policja, ale także ochotnicy. Tak jest m.in. we Lwowie, który jest teraz miejscem przesiadkowym dla wielu uchodźców uciekających na Zachód. Na ulicach miasta, w którym coraz częściej pojawiają się dywersanci czy rabusie, po blisko ośmiu latach znów pojawiły się obywatelskie rowerowe patrole.
***
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział we wtorek wprowadzenie zakazu importu do USA rosyjskiej ropy naftowej, gazu i innych nośników energii. Także we wtorek rząd Wielkiej Brytanii ogłosił wprowadzenie z końcem 2022 r. embarga na ropę naftową z Rosji, a Komisja Europejska zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Zakłada on zmniejszenie zależności UE od rosyjskiego gazu w 2022 r. o dwie trzecie.

***
Ukraina nadal stawia opór. O tym, co przyniosła ostatnia noc, opowiedział w audycji "Pora na Trójkę" Michał Strzałkowski. – Od kilku dni wojna w Ukrainie zaczęła przebiegać według ustalonego scenariusza. To potwierdza także sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. Rosyjskie natarcie właściwie stoi w miejscu – relacjonował dziennikarz z działu zagranicznego Polskiego Radia.
***
– Trzeba rozmawiać o modernizacji polskiej armii pod kątem uzbrojenia indywidualnego dla żołnierzy – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z członkami Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Andrzej Duda zwołał we wtorek po południu posiedzenie Rady, która jest jego organem doradczym. W spotkaniu wzięli udział także dowódcy rodzajów wojsk oraz specjaliści od bezpieczeństwa.

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
***
- Ukraiński minister: pracownicy elektrowni atomowej w Zaporożu są torturowani [ZAPIS RELACJI];
- Polskie Radio z wiadomościami po ukraińsku;
- Barbara Socha: Ukraina prosi, żebyśmy zaopiekowali się jej dziećmi.