"Tutaj niebo jest inne". O potrzebie niesienia pomocy [POSŁUCHAJ]
8 marca przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Powinien być szczęśliwy i radosny, ale trwa wojna na Ukrainie. Kilkaset tysięcy kobiet z dziećmi musiało uciekać ze swojego kraju i w momencie przekroczenia granicy całe ich życie legło w gruzach: stały się uchodźczyniami. Większość z nich ma ze sobą tylko to, co zmieściło się w jednej walizce, całe swoje dostatnie życie zostawiły za sobą.
Przyjazd pociągu z uchodźcami z Ukrainy. Do Olkusza pociągiem ze Lwowa przyjechało około 1800 osób. To największy do tej pory transport na tej trasie
Foto: PAP/Łukasz Gągulski
Wiele z nich nie spodziewało się, że w obcym kraju, w tej dramatycznej sytuacji, czeka na nie tak wielkie wsparcie, pomoc i zrozumienie. Otrzymują je między innymi od polskich kobiet, od których czują ciepło i troskę. Ważna jest pomoc materialna, taka jak nocleg, odzież czy lekarstwa, ale potrzebne są też opiekuńcze ramiona. Spotkania kobiet w drodze, krótkie wspólne chwile zostaną z nimi na zawsze. Czas jest szczególny, ale najważniejsza jest wiara kobiet, że jeszcze będzie normalnie…
Jedną z bohaterek audycji jest Emilia, 22-letnia mieszkanka Jarosławia, matka dwójki małych dzieci. – Nie mogę patrzeć na to, co się dzieje. Powstrzymuję się od płaczu, patrząc na cierpienie ludzi. Te kobiety, dzieci uciekające… – mówi. – Reaguję emocjonalnie, bo sama mam małe dzieci. Trzeba pomóc tu i teraz, bo każdy z nas jest człowiekiem – dodaje.

– Jestem z trójką córeczek i moją mamą. Jestem w szoku, że Polacy tak pomagają – przyznaje Tania, która zatrzymała się w Dworze Hetman w Jarosławiu pod Przemyślem. – Otrzymujemy bezpłatne noclegi, jedzenie. Nigdy nie pomyśleliśmy, że Polacy będą nam tak pomagali. Wierzę, że niedługo wrócimy do domu, ale przyjedziemy tutaj kiedyś na wakacje, a także, by podziękować. A może wy do nas przyjedziecie?
Przeczytaj także
- Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. "Potrzeba im spokoju i towarzyszenia"
- Uchodźcy z Ukrainy. Słupskie restauracje niosą pomoc w postaci ciepłego posiłku
- Babki, matki, dzieci. Historie kobiet docierających do Polski [POSŁUCHAJ]
***
Tytuł reportażu: Dworzec Zachodni
Autorzy reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki
Data emisji: 08.03.2022
Godzina emisji: 18.41
gs