Emanuel Schlechter. Kochał Lwów, karierę rozwinął w Warszawie
2022-03-07, 22:03 | aktualizacja 2022-03-09, 10:03
– To była postać niezwykle ciekawa, prawdziwy showman – mówi Jerzy Oleszkowicz, filmowiec, reżyser biografii Emanuela Schlechtera zatytułowanej "Emanuel Schlechter. Szlagworty niezapomniane".
Emanuel Schlechter był twórcą tekstów wielu niezapomnianych przebojów kina międzywojennego, scenarzystą, kompozytorem, radiowcem i satyrykiem.
Przeboje, które nucimy do dziś
Jego piosenki "A mnie jest szkoda lata", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Bo to się zwykle tak zaczyna", "Każdemu wolno kochać" nucimy do dziś, nie zawsze pamiętając, kto jest autorem słów. Przed wojną śpiewały je największe gwiazdy kina i kabaretu: Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo, Adam Aston, a także Szczepko i Tońko. Jedna z najbardziej znanych pieśni Schlechtera z muzyką Henryka Warsa to "Tylko we Lwowie".
Przepustka do wielkiego świata
Jego kariera rozkwitła po przeprowadzce ze Lwowa do Warszawy w 1933 roku, przełomem była tytułowa piosenka do filmu "Każdemu wolno kochać". – To była jego przepustka do wielkiego świata kina. Ten film przyniósł mu sławę, dzięki niemu podbił serca publiczności. Parę miesięcy później rozpoczął współpracę z wielkim duetem: Henrykiem Warsem i Michałem Waszyńskim – opowiada gość Trójki i podkreśla, że w tym czasie Emanuel Schlechter był niezwykle aktywny twórczo.
Prawnik filozof, autor piosenek
W wielu swoich tekstach wracał do rodzinnego miasta. We Lwowie bohater audycji spędził dzieciństwo i młodość. Urodził się w rodzinie ubogiego żydowskiego malarza pokojowego, który jednak zadbał o wykształcenie dwóch synów. Młodszy Emil Henryk został wziętym lwowskim adwokatem. Emanuel studiował prawo i filozofię, by ostatecznie stać się bodaj najpopularniejszym przedwojennym autorem piosenek.
Tragiczny koniec
Schlechter powrócił z żoną i synem do Lwowa, gdy tylko wybuchła wojna. Zginął z rodziną najprawdopodobniej w obozie janowskim 11 listopada 1943 roku. Ostatni ślad jego życia to wpis w ewidencji getta lwowskiego.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Gość: Jerzy Oleszkowicz (filmowiec, reżyser biografii Emanuela Schlechtera)
Data emisji: 7.03.2022
Godzina emisji: 21.10