Emanuel Schlechter. Kochał Lwów, karierę rozwinął w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Emanuel Schlechter. Kochał Lwów, karierę rozwinął w Warszawie
Reżyser Józef Lejtes (drugi z lewej), malarka Gena Galewska, autor tekstów piosenek Emanuel Szlechter (drugi z prawej) i producent filmowy Norbert Tarler podczas jednego z warszawskich balów Foto: NAC

– To była postać niezwykle ciekawa, prawdziwy showman – mówi Jerzy Oleszkowicz, filmowiec, reżyser biografii Emanuela Schlechtera zatytułowanej "Emanuel Schlechter. Szlagworty niezapomniane".

Emanuel Schlechter był twórcą tekstów wielu niezapomnianych przebojów kina międzywojennego, scenarzystą, kompozytorem, radiowcem i satyrykiem.

Przeboje, które nucimy do dziś 

Jego piosenki "A mnie jest szkoda lata", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Bo to się zwykle tak zaczyna", "Każdemu wolno kochać" nucimy do dziś, nie zawsze pamiętając, kto jest autorem słów. Przed wojną śpiewały je największe gwiazdy kina i kabaretu: Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo, Adam Aston, a także Szczepko i Tońko. Jedna z najbardziej znanych pieśni Schlechtera z muzyką Henryka Warsa to "Tylko we Lwowie".

Przepustka do wielkiego świata

Jego kariera rozkwitła po przeprowadzce ze Lwowa do Warszawy w 1933 roku, przełomem była tytułowa piosenka do filmu "Każdemu wolno kochać".  To była jego przepustka do wielkiego świata kina. Ten film przyniósł mu sławę, dzięki niemu podbił serca publiczności. Parę miesięcy później rozpoczął współpracę z wielkim duetem: Henrykiem Warsem i Michałem Waszyńskim – opowiada gość Trójki i podkreśla, że w tym czasie Emanuel Schlechter był niezwykle aktywny twórczo.

Prawnik filozof, autor piosenek 

W wielu swoich tekstach wracał do rodzinnego miasta. We Lwowie bohater audycji spędził dzieciństwo i młodość. Urodził się w rodzinie ubogiego żydowskiego malarza pokojowego, który jednak zadbał o wykształcenie dwóch synów. Młodszy Emil Henryk został wziętym lwowskim adwokatem. Emanuel studiował prawo i filozofię, by ostatecznie stać się bodaj najpopularniejszym przedwojennym autorem piosenek.

Tragiczny koniec

Schlechter powrócił z żoną i synem do Lwowa, gdy tylko wybuchła wojna. Zginął z rodziną najprawdopodobniej w obozie janowskim 11 listopada 1943 roku. Ostatni ślad jego życia to wpis w ewidencji getta lwowskiego.


Posłuchaj

49:43
Emanuel Schlechter. Życie i twórczość (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Gość: Jerzy Oleszkowicz (filmowiec, reżyser biografii Emanuela Schlechtera)
Data emisji: 7.03.2022
Godzina emisji: 21.10

Polecane