Uchodźcy z Ukrainy. Słupskie restauracje niosą pomoc w postaci ciepłego posiłku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uchodźcy z Ukrainy. Słupskie restauracje niosą pomoc w postaci ciepłego posiłku
Akcja pomocowa wymyślona przez pana Rafała Niewiarowskiego ma formę łańcuszka – po tym, jak dana restauracja dostarczy uchodźcom darmowy ciepły posiłek, nominuje kolejny lokal, który robi to samo.Foto: shutterstock.com

Darmowy posiłek – takiego wsparcia w ramach pomocowego wyzwania podjęli się słupscy restauratorzy. – Pomysł na akcję jest prosto z serca. Nie myśli się nad tym długo, to po prostu istnieje w ludziach. Jeżeli jest potrzeba pomagania drugiemu człowiekowi, należy wyjść z pomocą – mówi pan Rafał Niewiarowski, restaurator ze Słupska.

Akcja pomocowa słupskich restauratorów

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi poinformował we wtorek, że liczba uchodźców wojennych z Ukrainy sięgnęła już 2 mln. Milion 200 tysięcy z nich przyjechało do Polski. Polacy pomagają ukraińskim sąsiadom jak tylko mogą – zapraszając ich do swoich domów, przekazując środki finansowe, odzież i wszystkie artykuły pierwszej potrzeby, a także wysyłając na Ukrainę specjalistyczny sprzęt.

Na ciekawy sposób pomocy uchodźcom wpadł Rafał Niewiarowski, jeden ze słupskich restauratorów. Wymyślona przez niego akcja pomocowa ma formę łańcuszka – po tym, jak dana restauracja dostarczy uchodźcom darmowy ciepły posiłek, nominuje kolejny lokal, który robi to samo. 


Najczęściej czytane

Barszcz ukraiński i karkówka na powitanie

– Pomyślałem o tym, żeby zacząć mądry łańcuszek w naszym mieście. Dotarłem do pana Irka, który od lat pomaga ludziom w Słupsku. Dowiedziałem się, że przyjeżdża do niego dziesięć osób z Ukrainy. Zaproponowałem pomoc w postaci jedzenia. Na przywitanie zrobiłem barszcz ukraiński na kiszonych burakach, a do tego purée z ziemniaków, pieczoną karkówkę w sosie i surówkę z białej kapusty – opowiada pan Rafał Niewiarowski. – Następnie, żeby zachęcić innych, nominowałem moich kolegów i zachęcałem do stworzenia łańcuszka. Oni nominowali kogoś, a ten ktoś znowu nominował kogoś i w ten sposób posiłki będą docierały do tych ludzi codziennie – cieszy się.

Posłuchaj

2:59
Nominowani do pomagania. Słupscy restauratorzy gotują dla ukraińskich uchodźców (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Dotyczy to też nas"

Kolejnym lokalem, który wziął udział w akcji, została jedna ze słupskich pizzerii, dzięki której przybysze z Ukrainy dostali 30 darmowych pizz. – Nie wyobrażaliśmy sobie tego, by nie wziąć w tym udziału. Sami mamy pracowników z Ukrainy, więc dotyczy to też nas. To ludzie, z którymi pracujemy i żyjemy na co dzień – mówi kierownik sali Grzegorz Rocławski.

– Pomysł na akcję jest prosto z serca. Nie myśli się nad tym długo, to po prostu istnieje w ludziach. Jeżeli jest potrzeba pomagania drugiemu człowiekowi, należy wyjść z pomocą – apeluje inicjator łańcuszka.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Sebastian Ferens
Data emisji: 8.03.2022
Godzina emisji: 7.38

IAR/kr

Polecane