Utwory rosyjskich kompozytorów już nie zabrzmią w Filharmonii Koszalińskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Utwory rosyjskich kompozytorów już nie zabrzmią w Filharmonii Koszalińskiej
zdj. ilustracyjneFoto: Igor Bulgarin/Shutterstock

Filharmonia Koszalińska zawiesiła wykonywanie utworów rosyjskich kompozytorów. Wycofała także do końca sezonu artystycznego wszystkie zaproszenia na koncerty dla wykonawców z Rosji.  

  • Decyzja dotyczy zarówno kompozytorów rosyjskich, jak i radzieckich.
  • Została ona podjęta przez aklamację przez cały zespół filharmonii.

Nie zagrają Czajkowskiego, nie zagrają Szostakowicza

– Decyzja dotyczy zarówno kompozytorów rosyjskich, jak i radzieckich, a więc wszystkich. Uznaliśmy, że ta grupa twórców jest ważną częścią tożsamości rosyjskiej – tłumaczy dyrektor Filharmonii Koszalińskiej Robert Wasilewski. – O ile na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, podchodząc do muzyki jak do rozrywki, o tyle w tych dramatycznych okolicznościach ten aspekt tożsamościowy ma jednak znaczenie dla wielu osób – wskazuje.

Kochamy, ale jednym głosem mówimy "Nie!"

– Wielu kompozytorów, nawet jeśli byli przeciwko reżimowi, stało się symbolami wielkiej kultury muzycznej Rosji. A ta, podobnie jak sport, jest bardzo często wykorzystywana w sposób polityczny – mówi gość Katarzyny Cygler. – Stąd ta dramatyczna decyzja, bo, podkreślam, kochamy utwory Czajkowskiego, Szostakowicza, Prokofiewa i innych, i często je wykonujemy. Ale atmosfera jest taka, że decyzja przez muzyków została podjęta przez aklamację – zaznacza.

Przeczytaj także


– Chciałbym również zaznaczyć, że w naszej części Polski, w Zachodniopomorskiem, istnieje duża grupa diaspory ukraińskiej. Znamy się z tymi ludźmi, uczęszczają na nasze koncerty i wydawało nam się, że wykonywanie tych utworów będzie dużą niestosownością – dodaje.


Posłuchaj

4:16
Rosyjska muzyka nie zabrzmi w Filharmonii Koszalińskiej
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Robert Wasilewski (dyrektor Filharmonii Koszalińskiej)
Data emisji: 7.03.2022
Godziny emisji: 11.34, 11.40

pr

Polecane