W Krakowie powstaje spektakl o Wołodymyrze Zełenskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W Krakowie powstaje spektakl o Wołodymyrze Zełenskim
Wołodymyr ZełenskiFoto: Shutterstock/TPYXA_ILLUSTRATION

– To bardzo świeży pomysł. Czytając o prezydencie Ukrainy, o jego historii, historii jego rodziny, pomyślałem, że warto zrobić o nim spektakl. Tym bardziej że jest on teraz dla nas takim superbohaterem – mówi w Trójce Piotr Sieklucki, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

Teatr Nowy Proxima w Krakowie planuje spektakl o Wołodymyrze Zełenskim i obronie Ukrainy przed rosyjską agresją. Do współpracy twórcy zapraszają ukraińskich aktorów, którzy szukają pracy w teatrze. Współtwórcą scenariusza jest Ziemowit Szczerek.

Czytaj także:

– Dlaczego Ziemowit Szczerek? Ponieważ jest autorem licznych felietonów dotyczących Ukrainy i całego Wschodu, miłośnikiem kultury ukraińskiej. Ma też na swoim koncie wielokrotnie nagradzaną książkę "Przyjdzie Mordor i nas zje" – podkreśla gość Katarzyny Cygler, która zaznacza, że wspomniana książka jest fabularyzowanym reportażem na temat naszych sąsiadów.

Bohaterowie i postaci z Mordoru

Jakie postaci pojawią się w spektaklu? – Podczas spotkania z Ziemowitem Szczerkiem powiedzieliśmy sobie, że mamy głównego bohatera, prezydenta Ukrainy, mierzącego się z Mordorem, okupantem, najeźdźcą, ale też inne postaci – byłych prezydentów Ukrainy czy przywódcę samego Mordoru, czyli Putina. Będziemy to rozbudowywać na tyle, na ile pozwolą nam możliwości finansowe, ale żeby też dać pracę ukraińskim aktorom, których do Krakowa zjechało bardzo dużo. Zapraszamy ich do współtworzenia tego spektaklu, aby mogli pracować, coś zarobić – mówi Piotr Sieklucki.

Uniwersalna opowieść 

– To nie będzie teatr reportażu z płonącej ziemi ukraińskiej, ale uniwersalna opowieść. Coś takiego, co Ziemowit Szczerek już dla nas napisał, czyli "Wiedźmina. Turbolechitę", który wciąż jest aktualny. W spektaklu, nad którym pracujemy, będą elementy historyczne, ale zamierzamy też wykorzystać wiele piosenek – dodaje gość Trójki.

Dochód z premiery, która przewidziana jest na koniec kwietnia, zostanie przekazany na rzecz Fundacji Wolna Ukraina. 


Posłuchaj

6:21
Wolodymyr Zełenski bohaterem sztuki teatralnej (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Piotr Sieklucki (reżyser spektaklu o Wołodymyrze Zełenskim, dyrektor Teatru Nowego Proxima w Krakowie)
Data emisji: 7.03.2022
Godziny emisji: 11.21

mk

Polecane