Zwierzęta z Ukrainy. Jak im pomóc?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zwierzęta z Ukrainy. Jak im pomóc?
zdjecie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Inna Reznik

Na wojnie cierpią również zwierzęta. Im także udzielana jest pomoc. Tak jest między innymi w bydgoskim schronisku, gdzie schronienie znajdzie dziesięć psów z Ukrainy.

Pierwsze zwierzęta z Ukrainy docierają już do polskich schronisk. – Lekarz weterynarii, nasz znajomy wolontariusz, pojechał na granicę, by przywieźć psy. Średnie i małe pieski przyjadą na pewno, trudność będzie z tymi większymi – mówi Izabella Szolginia z bydgoskiego schroniska.

Pomagać rozsądnie

– Aby pomagać rozsądnie, trzeba myśleć nie tylko w skali naszego schroniska, ale w skali całego kraju. Ci, którzy chcą pomóc zwierzętom z Ukrainy, powinni pomyśleć o zwolnieniu miejsca w naszych schroniskach. Psy z Ukrainy na pewno będą przerażone rozstaniem ze swoimi właścicielami, nie wiadomo, czy do nich wrócą, czy ktokolwiek je potem odszuka. Prosiłabym, aby adoptować nasze psy i tym samym zwolnić miejsce dla zwierząt zza wschodniej granicy – apeluje i podkreśla, że "nie wiadomo, czy psy z Ukrainy były szczepione przeciwko wściekliźnie, chorobom zakaźnym, czy były odrobaczone i w jakim są stanie". – Wszystkie pieski z Ukrainy, które do nas trafią, mamy zamiar przebadać – dodaje. Następnie, po sterylizacji, trafią one do adopcji.

Najczęściej czytane

Karma w małych paczkach

Izabella Szolginia zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt pomocy. – Są również psy, które wymagają pomocy na granicy. Pojechały tam już samochody z karmą. Jeśli ktoś chce wysłać pomoc, powinien robić tak zwane małe paczuszki z karmą, bo 15-kilogramowe worki trudno będzie rozwozić – tłumaczy.

Zbiórki karmy i koców trwają w wielu polskich schroniskach.


Posłuchaj

2:31
Pierwsze zwierzęta z Ukrainy docierają już do polskich schronisk. Jak można pomóc (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Sława Skibińska-Dmitruk
Data emisji: 5.03.2022
Godzina emisji: 7.36

mk

Polecane