Jak pomóc obywatelom Ukrainy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak pomóc obywatelom Ukrainy?
Uchodźcom z Ukrainy można pomoc, przygotowując dla nich paczkęFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Polacy pomagają obywatelom Ukrainy - wspierają zarówno tych, którzy zostali na miejscu i stawiają opór rosyjskiej agresji, jak również tych, którzy docierają do granicy i w naszym kraju szukają schronienia. Co każdy z nas może zrobić, by pomóc ukraińskim rodzinom? O tym rozmawialiśmy w specjalnym wydaniu audycji "Pomagamy Ukrainie".

Do akcji wsparcia ofiar wojny włączają się setki organizacji, stowarzyszeń ogólnopolskich i lokalnych. Caritas Polska od dziś umożliwia przygotowanie paczek dla ukraińskich rodzin. Taka paczka powinna ważyć maksymalnie 18 kg.

– Caritas Polska opracowała listę produktów, według której należy przygotować paczkę. Są na niej głównie artykuły spożywcze z długim terminem przydatności, a także artykuły higieniczne – mówi Maciej Dubicki z Caritas Polska.

Wolontariusze tej organizacji przygotowują również kanapki, ciepłe posiłki i napoje, które są dostarczane na granicę. Co powoduje, że angażują się do takiej aktywności? – Serce – odpowiada krótko ks. Mirosław Żur, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.


Posłuchaj

3:06
Działania pomocowe organizacji pozarządowych na rzecz uchodźców. Materiał Tomasza Zielenkiewicza (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

Polacy pomagają nie tylko Ukraińcom, ale i osobom innych nacji. Fundacja Mittal i Ambasada Indii zorganizowały wsparcie dla hinduskich studentów, którzy uczyli się na ukraińskich uniwersytetach. Wolontariusze czekają na nich na granicy, przewożą do specjalnie wynajętego hotelu w Rzeszowie – tam studenci mogą posilić się i odpocząć, a następnie przewożeni są na lotnisko, skąd odlatują podstawione przez ambasadę samoloty.

– Mieszkaliśmy w Kijowie, sytuacja była trudna. Słyszeliśmy strzały, widzieliśmy eksplozje, ciała poległych. To było straszne. Gdy dotarliśmy do Polski, spotkaliśmy bardzo miłych ludzi, którzy nam pomagają – mówi jeden ze studentów.

Posłuchaj

3:27
Polacy pomagają sprowadzić grupę Hindusów z Ukrainy. Materiał Agnieszki Pospiszyl (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pomagamy Ukrainie
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 5.03.2022
Godzina emisji: 10.05

Polecane