Zakończył się 9. SnowFest 2022

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zakończył się 9. SnowFest 2022
Koncert zespołu Bitamina na SnowFest Festival 2022 w SzczyrkuFoto: Łukasz Nowak - OH! HELLO MEDIA

W Szczyrku zakończyła się kolejna, dziewiąta już edycja SnowFest Festival. Dwudniowe święto muzyki, kultury i sportu swoim patronatem ponownie objął Program 3 Polskiego Radia. Nasi dziennikarze byli na miejscu i relacjonowali dla Państwa to, co miało miejsce na festiwalowych scenach i poza nimi, rozmawiali z uczestnikami, przybliżając atmosferę i to wszystko, co się działo podczas tej niezwykłej imprezy.

9. edycja SnowFest Festival, czyli narty, muzyka klubowa, muzyka elektroniczna: te tematy dominowały w Szczyrku przez dwa festiwalowe dni, choć nie można było też zapomnieć i pominąć dramatu, który rozgrywa się za wschodnią granicą Polski, o czym muzycy często wspominali ze sceny. A my byliśmy w samym centrum wydarzeń za pośrednictwem Trójkowych dziennikarzy: Justyny Grabarz i Michała "Grabka" Grabkowskiego, którzy zgodnie potwierdzali, że mimo mroźnej pogody (-50C) atmosfera na tegorocznym SnowFeście była gorąca.

Na scenie głównej w Amfiteatrze pod skocznią Skalite pojawił się raper, producent Rau Performance, czyli Tomasz Rałowski. Wystąpiła również dowodzona przez charyzmatycznego Vito Bambino grupa Bitamina, która – jak podkreślają organizatorzy festiwalu – "powstała z przyjaźni i miłości do muzyki". Koncert tego zespołu transmitowaliśmy na antenie, stronie internetowej i w mediach społecznościowych Trójki. Justyna Grabarz cały występ spędziła pod sceną i nie żałowała: – Świetna energia, bardzo dużo doskonałych emocji – skomentowała na gorąco.

Zagrał także znany angielski drum'n'bassowy duet Chase and Status (a raczej połowa tego duetu, gdyż do Szczyrku przyjechał tylko Soul Milton), których nowy album ukaże się w maju. – Publiczność bardzo dobrze odebrała ich energetyczny, drum'n'bassowy, typowo festiwalowy, typowo imprezowy występ – opowiadał tuż po zakończeniu godzinnego setu "Grabek" Grabkowski.

Z kolei na scenie TentSnowa zagrały gwiazdy muzyki elektronicznej, legendarni 2manydjs. Tam też pojawili się nasi reprezentanci: Catz'N Dogs, Last Robots i Novika.


Posłuchaj

1:47:32
Festiwalowe podsumowanie (SnowFest w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Trójkowi dziennikarze do rozmowy zaprosili też człowieka orkiestrę, czyli Igora Fleiszera: DJ-a, współtwórcę projektu Last Robots, ale przede wszystkim organizatora i spiritus movens SnowFest Festival. Oczywiste było pytanie, jak daje radę łączyć te wszystkie zajęcia? – To, co robię, sprawia mi olbrzymią przyjemność, więc w żadnym wypadku nie nazwałbym tego pracą. Po całym tygodniu organizowania festiwalu, tysiącach maili etc. odskocznią jest weekend, kiedy pojawiam się w klubie i mogę pograć. To jest swego rodzaju odpoczynek – mówi muzyk. – Urlopu nie potrzebuję, bo uwielbiam to, co robię – dodaje ze śmiechem.


Posłuchaj

43:31
Śnieg, mróz, narty i muzyka czyli SnowFest 2022 (SnowFest w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

I dzień festiwalu  relacja

– Festiwalowe bramy zostały otwarte, widać, że napływają pierwsi festiwalowicze, prószy śnieg, mamy więc wspaniałą atmosferę zimowego festiwalu. Ale ważne jest też to, że festiwalowa zabawa jest trochę stonowana z powodu tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą – rozpoczął "Grabek".

Wszyscy czekali też na pierwsze występy. – Obok silnej reprezentacji drum'n'bassowej na snowfestowej scenie pojawi się równie mocna grupa rapowa. Jako pierwszy w amfiteatrze wystąpi dzisiaj duet Miętha, który w składzie Skip i AWGS działa właściwie od 2019 roku – zapowiedziała Justyna Grabarz. 

– Z kolei ja chciałbym zwrócić uwagę na scenę, która się nazywa SnowTent. Tam, przez dwie noce, będzie rządziła muzyka rzadko słyszana na antenie Programu 3 Polskiego Radia, chociaż są wyjątki: muzyka drum'n'bass – dodał Michał Grabkowski. – O północy tę scenę otworzy Ros: czołówka i legenda polskiej sceny elektronicznej. Jest, można powiedzieć, stałym rezydentem SnowFest Festival i godzinnym setem, mam nadzieję, rozgrzeje ten namiot do czerwoności – zachęcał.

"Grabek" wskazał dwóch headlinerów wydarzenia: związanego z wytwórnią RAM Records DJ-a i producenta Culture Shock, który swoją muzyczną przygodę rozpoczął pod koniec lat 90. Drugą postacią jest przedstawiciel młodszego pokolenia, Metrik, reprezentujący Hospital Records. Obaj zabrzmią właśnie na scenie SnowTent.


Posłuchaj

47:17
W Szczyrku rozpoczął się 9. SnowFest Festival (SnowFest w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Festiwalowe wydarzenia z piątku relacjonowaliśmy w nocnej audycji nadawanej z terenu festiwalu.  Właśnie zakończyły się koncerty w Amfiteatrze pod skocznią Skalite. Panowie z warszawskiego składu Pro8l3m, niezwykle popularnego nie tylko wśród młodzieży i nie tylko wśród fanów hip-hopu, zagrali dłużej niż oczekiwano. Dalsza części wydarzenia skupi się w namiocie, gdzie rozpoczną się drum'n'bassowe harce  mówił "Grabek", rozpoczynając audycję, w której wybrzmiała "muzyka festiwalowa i okołofestiwalowa".

PRO8L3M - W domach z betonu / 2020

 Byłam przed chwilą w mniejszym namiocie, który nazywa się Strefa Jelenia, gdzie właśnie swój set zakończył Spisek Jednego, czyli Piotr Skorupski. To człowiek orkiestra, odpowiedzialny za ogrom muzycznych projektów, zdobywca Fryderyka za album "Chodź tu", który nagrał wraz z Pauliną Przybysz  opowiadała Justyna Grabarz.

 Dotychczas na głównej scenie festiwalu nie było artysty, który by nie wspomniał o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Nie było takiego momentu, w którym nie okazalibyśmy wsparcia tym, którzy cierpią najbardziej. Młoda publiczność pięknie reaguje na hasła, które padają ze sceny. To wzruszające, piękne i przede wszystkim ludzkie  zaznaczył Michał Grabkowski.  

Posłuchaj

1:48:27
Justyna Grabarz i Michał "Grabek" Grabkowski nadają ze Szczyrku (SnowFest w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: SnowFest w Trójce
Prowadzą: Justyna GrabarzMichał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 4.03.2022, 5.03.2022, 6.03.2022
Godzina emisji: 18.10, 0.05

pr/mk

Polecane