Uczniowie i studenci z Ukrainy będą mogli kontynuować naukę w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uczniowie i studenci z Ukrainy będą mogli kontynuować naukę w Polsce
Uczniowie i studenci z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w ucieczce przed wojną, będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i na uniwersytetach. Pierwsi chętni już zgłaszają się do placówek. Foto: Shutterstock

Uczniowie i studenci z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski, uciekając przed wojną, będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i uniwersytetach. Przygotowują się do tego m.in. placówki województwa warmińsko-mazurskiego. Do jednostek zgłaszają się już pierwsi chętni. Przyjęcie ich będzie jednak wymagało od instytucji wdrożenia nowych procedur. 

Do przyjęcia uchodźców z Ukrainy przygotowują się przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe. Chodzi o możliwość kontynuowania nauki– Największy ruch pod tym względem notuje Wydział Lekarski Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Do tej pory złożonych zostało tam ponad dwieście podań z wnioskami o przyjęcie od osób, które wcześniej studiowały w ukraińskich miastach. Są to zarówno Ukraińcy, jak i Polacy, którzy podjęli naukę za granicą – powiedziała autorka materiału Aleksandra Skrago. 

– Z uniwersytetem kontaktują się także studenci innych kierunków. Zapytania spływają przede wszystkim z uniwersytetów, z którymi prowadziliśmy współpracę. Pytają, czy możemy przyjąć część studentów, którzy do tej pory uczyli się na Ukrainie. W tej chwili uczelnie analizują liczbę możliwych miejsc do zaoferowania tym studentom. Powstanie baza ogólnopolska. Pracujemy też nad specustawą, która pozwoli na przyjmowanie napływających w bardziej elastyczny sposób – wyjaśniał profesor Paweł Wielgosz, prorektor do spraw umiędzynarodowienia. 

Infolinia dla studentów kierunków lekarskich 

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię, poprzez którą mieszkańcy Ukrainy studiujący na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym mogą uzyskać informacje o możliwości kontynuacji kształcenia w Polsce

– Studentów przybywa, jednak lekarzy nie. Na tę chwilę nie zgłosiły się osoby z prośbą o prawo do wykonywania zawodu. Takie możliwości istnieją w związku z obowiązującym prawem. Nie wiem, czy powinniśmy się spodziewać napływu lekarzy z Ukrainy. Należy wziąć pod uwagę, że w stanie wojny wszyscy lekarze i pracownicy służb medycznych dostali powołania. Poza tym mają też obowiązek patriotyczny. Jeśli takie osoby będą się do nas zgłaszać o pomoc, oczywiście jej udzielimy – zapewniła Anna Lella, prezes warmińsko-mazurskiej izby lekarskiej.

Czytaj także:

Pierwsi uczniowie

Do szkół zgłosili się już pierwsi uczniowie. Chcą pobierać naukę w szkole z ukraińskim językiem nauczania. System jest na to otwarty. Uczniom od 7. do 19. roku życia przysługuje w Polsce możliwość bezpłatnego pobierania nauki, bez względu na narodowość – zwróciła uwagę autorka materiału.  

– Oczywiście istnieje bariera językowa. Dyrektorzy organizują dla tych uczniów dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Może się jednak okazać, że trzeba będzie zatrudnić pomoc nauczycielską z dobrą znajomością języka ukraińskiego. Jeśli do szkoły trafi wiele takich dzieci, dyrektor może też zorganizować kurs przygotowawczy  powiedział Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski kurator oświaty. Po roku kursu dzieci zostałyby włączone do klas.

Jak dodaje autorka materiału, pierwsze przedszkolaki z Ukrainy już trafiły do oddziałów na terenie województwa. 

Posłuchaj

3:56
Uczniowie i studenci z Ukrainy będą mogli kontynuować naukę w Polsce (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Skrago (Radio Olsztyn)
Data emisji: 4.03.2022
Godzina emisji: 7.50

zch

Polecane