Premiera "Borysa Godunowa" odwołana. Waldemar Dąbrowski: to powinność dyrektora opery narodowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Premiera "Borysa Godunowa" odwołana. Waldemar Dąbrowski: to powinność dyrektora opery narodowej
Teatr Wielki - Opera Narodowa poinformował, że w związku z sytuacją w Ukrainie odwołał premierę 8 kwietnia, a także wszystkie pozostałe spektakle. Na zdjęciu siedziba Teatru Wielkiego - Opery NarodowejFoto: shutterstock.com

Teatr Wielki - Opera Narodowa, na znak solidarności z Ukrainą, odwołał zaplanowaną na 8 kwietnia premierę "Borysa Godunowa" Modesta Musorgskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. – To powinność dyrektora opery narodowej każe mi wykonać taki gest – powiedział gość "Trójki przed Południem" Waldemar Dąbrowski.

"Borys Godunow" nie zagości w Operze Narodowej

Teatr Wielki - Opera Narodowa poinformował we wtorek, że w związku z sytuacją na Ukrainie odwołał premierę "Borysa Godunowa" w reżyserii Mariusza Trelińskiego 8 kwietnia, a także wszystkie pozostałe spektakle - 10, 12 oraz 14 kwietnia.

Jak zaznaczył w oświadczeniu Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, "jesteśmy Operą Narodową, polską Operą Narodową". Zwrócił również uwagę, że "siedziba mieści się w Warszawie, mieście, w którym wciąż żywa jest pamięć historyczna pierwszych bomb spadających podczas II wojny światowej".

Najczęściej czytane

Gest przyzwoitości

– Nie doświadczyłem wojny bezpośrednio, bo urodziłem się sześć lat po niej, ale mam w głowie wybite emocje i słowa mojej rodziny związane ze wspomnieniami wojennymi. Druga perspektywa to powinność dyrektora opery narodowej, która każe mi wykonać taki gest. W przypadku dyrektora teatru nie ma trudniejszej decyzji niż odwołanie premiery. Przygotowania trwały latami i weszły w finalną fazę. Jednak musieliśmy to zrobić, bo trzeba się zachować przyzwoicie – powiedział Waldemar Dąbrowski w rozmowie z Katarzyną Cygler.

Posłuchaj

7:53
Kwietniowa premiera opery "Borys Godunow" odwołana przez Teatr Wielki - Operę Narodową. Waldemar Dąbrowski gościem Trójki (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Decyzję o odwołaniu premiery "Borysa Godunowa" utrudniał dodatkowo fakt, że w przygotowaniach brały udział obie strony barykady. – Oprócz indywidualnych przypadków cały zespół – orkiestra, chór, soliści, jednoznacznie poparli tę decyzję. Nie unieważniamy rangi poezji Puszkina, nie mówimy, że Dostojewski nie jest ważną postacią dla literatury, ale uważamy, że teraz robienie wielkiej rosyjskiej literatury muzycznej jest po prostu gestem, który nie może się zdarzyć – podkreślił dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Oświadczenie Mariusza Trelińskiego. "Opera milknie"

Głos w sprawie odwołania premiery "Borysa Godunowa" zabrał także reżyser spektaklu i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego Mariusz Treliński. "Opera milknie w takich momentach. Niech to milczenie będzie głosem solidarności z narodem Ukrainy. Chcę wyrazić solidarność z narodem ukraińskim, bohatersko przelewającym krew w obronie Ojczyzny" – napisał Treliński w oświadczeniu.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej)
Data emisji: 03.03.2022
Godziny emisji: 11.20

IAR/kr

Polecane