Przemysław Czarnek: prezydent zawetował ustawę, bo dziś nie czas na spory

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Nie widzę żadnych przepisów, które w tej ustawie należałoby zmieniać – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, komentując prezydenckie weto do nowelizacji prawa oświatowego.

– Pan prezydent zawetował ustawę, bo  jak zaznaczył  dziś nie czas na spory, tylko jedność wokół ważnych spraw związanych z wojną na Ukrainie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Przemysław Czarnek.

Andrzej Duda stwierdził, że weto jest odpowiedzią na apele środowisk opozycyjnych. Jak dodał, miał do noweli zastrzeżenia, ale też dostrzegł w niej szereg rozwiązań, które popierał i które jego zdaniem powinny zostać wprowadzone.

– Nie widzę żadnych przepisów, które w tej ustawie należałoby zmieniać, ale będziemy pytać pana prezydenta, co ewentualnie zmodyfikować – zapowiedział minister edukacji i nauki.

Założenia nowelizacji

Zgodnie z nowelizacją prawa oświatowego, dyrektor szkoły lub placówki miałby obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator miałby 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje wymagałby pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Nowelę krytykowała m.in. opozycja, samorządowcy oraz organizacje społeczne. Zwracano uwagę m.in. na to, że nowe przepisy mogą zdecydowanie utrudnić działanie organizacji pozarządowych w szkołach.

– Zapowiadam politykom opozycji, że niedługo będzie "lex Czarnek 2.0" – powiedział Przemysław Czarnek.


Posłuchaj

9:49
Przemysław Czarnek o prezydenckim wecie do nowelizacji prawa oświatowego i ukraińskich dzieciach w polskich szkołach (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pomoc ukraińskim dzieciom

Gość Trójki pytany był również o dzieci, które wraz z rodzinami w ostatnim tygodniu przybyły do Polski z Ukrainy, uciekając przed rosyjską agresją. – Mamy już około stu osób, które zgłosiły się do naszych szkół. Każde dziecko będzie mogło zostać przyjęte do polskiej klasy albo, jeśli będzie bariera językowa, do specjalnego oddziału przygotowawczego – powiedział szef resortu edukacji i nauki.

 – Mamy w rezerwach budżetowych środki finansowe, które będą uruchomione natychmiast, jak ukraińskie dzieci zaczną naukę w szkołach – zapewnił.

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 2.03.2022
Godzina emisji: 18.12

mk

Polecane