Dlaczego warto pielęgnować historyczną pamięć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego warto pielęgnować historyczną pamięć
Żołnierze WyklęciFoto: IPN

W "Klubie Trójki" rozmawiamy o "imperialnej pasji rosyjskiej", doświadczeniach historii oraz pielęgnowaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych. 

– Całym sercem jesteśmy z braćmi ukraińskimi, ale też pamiętamy o tych, którzy – podobnie jak dziś Ukraińcy – przeciwko sowieckiemu zniewoleniu walczyli po II wojnie światowej. Walczyli o wolny kraj, o wolną Polskę. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, co zobowiązuje nas, abyśmy się nad tym tematem pochylili – mówił prowadzący audycję Arkadiusz Gołębiewski. 

Dzień pamięci

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe ma na celu uczczenie żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony w rocznicę stracenia przez bezpiekę, 1 marca 1951 roku, siedmiu przywódców IV Zarządu "Wolność i Niezawisłość": podpułkownika Łukasza Cieplińskiego i jego sześciu najbliższych współpracowników. Święto zostało ustanowione specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.

Zrozumieć zagrożenie

– Nasza dbałość o pamięć jest niesłychanie ważna każdego dnia, a 1 marca staje się wręcz symboliczna. To, że zachowaliśmy pamięć o tym, kto jest kim, o niebezpieczeństwie sowieckim, pozwoliło nam rozumieć, czym jest zagrożenie ze strony imperium. Sukces Polski polega na tym, że wytłumaczyliśmy Europie, czym jest imperialna pasja rosyjska – podkreślił dziennikarz, opozycjonista Paweł Nowacki. 

Co jeszcze ofiarować

– Długo przed ustawą dekomunizacyjną wyrzuciliśmy z przestrzeni publicznej zdrajców i komunistów. Bardzo wcześnie, jak na warunki samorządowe, zaprosiliśmy naszych wyjątkowych bohaterów, żołnierzy niezłomnych – mówi Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki w latach 2006-2018, obecnie dyrektor tamtejszego Muzeum Żołnierzy Wyklętych. – Oprócz kwestii uniwersalnych istotne jest to, abyśmy zadali sobie pytanie, co moglibyśmy jeszcze ofiarować tym konkretnym ludziom, żołnierzom, którzy oddali ojczyźnie wszystko, co najpiękniejsze w życiu. Mamy obowiązek podtrzymywać pamięć o nich – dodaje.

Przełom 1990 roku

– Jako młoda osoba, której nie uczono tego w szkole, nie zdawałam sobie sprawy, że od 1944 do 1963 roku aż 300 tysięcy osób przewinęło się przez antykomunistyczną konspirację. Że mieliśmy taką wspaniałą opozycję komunistyczną. Wielu bohaterów poznałam dopiero po 1990 roku, byłam szczęśliwa, że w końcu zaczęto mówić jawnie o Katyniu, gdzie zamordowano mojego dziadka – mówi Kinga Hałacińska, wnuczka Andrzeja Hałacińskiego, inicjatorka spotkań upamiętniających Grzegorza Przemyka. – Coś, co teraz jest oczywiste, dawniej takie oczywiste nie było  podsumowuje.


Posłuchaj

47:49
Pamięć historyczna. Wnioski na przyszłość (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Kinga Hałacińska (wnuczka Andrzeja Hałacińskiego, inicjatorka spotkań upamiętniających Grzegorza Przemyka), Paweł Nowacki (dziennikarz, opozycjonista), Janusz Kotowski (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce)
Data emisji: 1.03.2022
Godzina emisji: 21.10

Polecane