Jak mądrze pomagać potrzebującym z Ukrainy? Radzimy, co zrobić

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak mądrze pomagać potrzebującym z Ukrainy? Radzimy, co zrobić
Punkt pomocy dla Ukrainy we WrocławiuFoto: Krzysztof Zatycki/Forum

W całym kraju trwają zbiórki na rzecz poszkodowanych w wyniku wojny na Ukrainie. Część potrzebujących przekroczyła już granice Polski, inni zostali w kraju zmagającym się z agresją Rosji. Czego najbardziej im potrzeba? Jakie rzeczy i produkty znajdują się na listach pierwszej potrzeby? Czego nie powinniśmy przynosić na zbiórki?  

Oddajemy wiele: od trwałej żywności, przez opatrunki i środki higieny, aż po materace i koce. – Przede wszystkim koncentrujemy się teraz na gromadzeniu rzeczy potrzebnych na Ukrainie. Zbieramy leki, plastry, bandaże, kaszki dla dzieci, słoiczki i pieluchy. Na pewno nie potrzebujemy teraz ubrań. Jest ich bardzo dużo i pewnie będą zalegać – mówiła Katarzyna Szostak, prezes jednego ze stowarzyszeń. 

– Udzielanie pomocy i wszystko, co robimy, powinno być świadczone z głową. Na pewno nie powinno być czyszczeniem sumienia, połączonym ze sprzątaniem szafy. Kiedy patrzę na tę zbiórkę i wcześniejsze, widzę, że podartych ubrań i starych rzeczy jest zdecydowanie mniej niż kilka lat temu. Prosimy, by dokładnie rozeznać się, co jest potrzebne, i tym podzielić się podczas zbiórki – apelował Michał Mikołajczyk z Polskiego Czerwonego Krzyża. 

Co przynieść? 

W całej Polsce działa kilka tysięcy punktów prowadzących zbiórki. Skąd wiedzieć, co dokładnie przynieść? – Trzeba śledzić zarejestrowane miejsca zbiórek oraz przebieg inicjatyw. Te instytucje mają bezpośredni kontakt z partnerami z zagranicy lub z instytucjami pomocowymi. Wiedzą, jak ewoluują potrzeby – radził Bartek Opaśnik z Ośrodka Kultury Ochoty.

– Wiadomo, że osobie, która się przemieszcza, nie damy teraz kompletu talerzy. Nie będziemy ich też magazynować w sytuacji, gdy przerzucamy konserwy i wodę. Za moment będą potrzebne też inne rzeczy: wyposażenie gospodarstw domowych, artykuły piśmienne czy plecaki dla dzieci. Będziemy wchodzili w kolejne fazy pomocy. O tym wszystkim będziemy informować na bieżąco – podsumował Michał Mikołajczyk.

Czytaj także:

Posłuchaj

3:02
Jak mądrze pomagać potrzebującym z Ukrainy? Radzimy co zrobić (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przyjmowanie potrzebujących pod swój dach

O czym należy pamiętać, jeśli chcemy przyjąć uchodźców z Ukrainy do swojego domu? Z kim się kontaktować i gdzie prosić o pomoc? Które urzędy, czy jednostki samorządu terytorialnego powiadomić? 

 Nie chciałabym podcinać skrzydeł, bo odzew Polaków na tę akcję jest niesamowity. To piękne gesty. Warto jednak w tym wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz osoby, którą chcemy przyjąć. Jeśli decydujemy się przygarnąć kogoś bez wsparcia instytucji, koniecznie powinniśmy zgłosić ten fakt w urzędzie – powiedziała Małgorzata Sójka, animator z centrum wielokulturowego.

Rejestracja daje uchodźcy prawo do opieki zdrowotnej, zapewnia dach nad głową i zabezpieczeń pomagającego. – Pracuję z osobami  kryzysie uchodźczym od paru lat. Po kilku tygodniach te odruchy serca różnie wyglądają. Bierzmy pod uwagę, własne warunki. Róbmy to rozsądnie tak, by nie narażać tych osób na zmianę miejsca zamieszkania w krótkim czasie. Dużo lepiej jest przekierować je do ośrodków recepcyjnych. Rekomenduję oficjalne kanały działania ze względu na bezpieczeństwo wszystkich – podkreśliła animator. 

Posłuchaj

4:00
Przyjmowanie potrzebujących pod swój dach (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak podkreśla autor materiału, Maciej Żmijewski, w tej chwili pomóc można również dzięki swoim umiejętnościom. Jedną ze szczególnie poszukiwanych jest znajomość języka rosyjskiego lub ukraińskiego. 

Największe polskie organizacje pomocowe prowadzą zbiórki pieniędzy na pomoc dla Ukrainy. Chcą przede wszystkim kupić i przekazać najbardziej potrzebne artykuły dla osób mieszkających w strefach, gdzie toczą się walki. Każdy z nas może wesprzeć te organizacje i w ten sposób pomóc mieszkańcom Ukrainy. Podpowiadamy, jak to zrobić TUTAJ.

***

Audycja: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorzy materiałów reporterskiego: Paweł Turski, Maciej Żmijewski
Data emisji: 2.03.2022
Godziny emisji: 7.11, 13.38

zch

Polecane