Indierockowy uśmiech z Wysp Brytyjskich

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Indierockowy uśmiech z Wysp Brytyjskich
Thom Yorke od niedawna śpiewa w The SmileFoto: Forum / Zuma Press / Matteo Nardone

W tym wydaniu audycji pojawił się przedsmak debiutanckiego albumu grupy The Smile, mającej w składzie głównych muzyków Radiohead. Nie zabrakło też miejsca na wspomnienie zmarłego przed tygodniem Marka Lanegana.

Formacja The Smile objawiła się fanom znienacka podczas ubiegłorocznego festiwalu Glastonbury. W skład tercetu wchodzą: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Thom Yorke, gitarzysta, basista i klawiszowiec Jonny Greenwood oraz perkusista Tom Skinner. Dwaj pierwsi są filarami legendy brytyjskiej sceny alternatywnego rocka, działającej pod szyldem Radiohead.

Przed zapowiadaną na maj trasą koncertową po Europie grupa The Smile opublikowała dwa premierowe utwory: "The Smoke" i "You Will Never Work in Television Again", wyprodukowane przez Nigela Godricha, wieloletniego współpracownika Radiohead. Oba zabrzmiały w tym wydaniu "Dogrywki".

Chwilę później Michał Grabkowski sięgnął po dwa fragmenty wydanego w 1992 roku albumu "Sweet Oblivion". Jest on dziełem waszyngtońskiej formacji Screeming Trees, której wokalistą był Mark Lanegan. Jeden z najważniejszych muzyków amerykańskiej sceny rockowej ostatnich dekad zmarł niespodziewanie 22 lutego.

W audycji znalazło się też miejsce na mocne premiery rodem z Islandii i Teksasu. Nordycką wyspę reprezentował grający stoner rocka zespół Volcanova, który w 2020 roku wydał debiutancką płytę "Radical Waves". Całkiem niedawno, bo 25 lutego, Islandczycy opublikowali epkę zatytułowaną "Cosmic Bullshit", promowaną przez kawałek "Desolation". "The Witching Chamber" to z kolei tytuł nowego utworu grupy Wo Fat, działającej w Dallas. Zwiastuje on szósty już studyjny album Teksańczyków, "The Singularity", który ma się ukazać w maju.


Posłuchaj

52:30
Indierockowy uśmiech z Wysp Brytyjskich (Dogrywka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Live – "Overcome"
 2. The Smile – "The Smoke"
 3. The Smile – "You Will Never Work in Television Again"
 4. Screaming Trees – "Troubled Times"
 5. Screaming Trees – "Nearly Lost You"
 6. Volcanova – "Desolation"
 7. Wo Fat – "The Witching Chamber"
 8. Chase & Status, BackRoad Gee, Metallica – "Wherever I May Roam"
 9. Bitamina – "Dom"
 10. Łona i Webber, Smarki Smark – "Świat jest pełen filozofów"

***

Tytuł audycji: Dogrywka
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 1.03.2022
Godzina emisji: 22.05

kc

Polecane