Muzyka nadziei i ukojenia. Gary Moore, Low i Nick Cave w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyka nadziei i ukojenia. Gary Moore, Low i Nick Cave w Trójce
Gary MooreFoto: shutterstock.com

– Nadzieja, ukojenie i dźwięki, które wyciszają – takich w Programie 3 do północy nie zabraknie. Muzyka to język miłości i pokoju. Muzyka to sposób, by choć na chwilę oderwać się od tego, co ziemskie, tego, co nas dręczy i niepokoi – mówił w pierwszej marcowej "Konstelacji M." Mateusz Tomaszuk. Tę nadzieję i ukojenie przynieśli nam tacy artyści jak Gary Moore oraz grupy Low i Nick Cave & The Bad Seeds.

Gary Moore "Empty Rooms" 

"Samotność jest Twoim jedynym przyjacielem. Złamane serce, którego nie da się poskładać, jest ceną, którą płacisz. Gdy miłość dojrzewa, wszystko staje się trudniejsze. Dni są długie, a noce stają się zimne. Gdy miłość zaczyna blaknąć, masz nadzieję, że ona zmieni zdanie. Mija dzień, a Ty nigdy nie dowiesz się, dlaczego jej już nie ma." śpiewał Gary Moore w utworze "Empty Rooms". To fragment albumu "Victims of the Future" z 1983 roku – czwartego solowego wydawnictwa tego północnoirlandzkiego gitarzysty, a zarazem pierwszego z udziałem byłego gitarzysty/klawiszowca UFO Neila Cartera oraz basisty Boba Daisleya.

Empty Rooms/Gary Moore – temat


Low "Fear"

Brzmienie Low, grupy założonej w Duluth w amerykańskim stanie Minnesota, ukształtowało się na przekór, wówczas przeżywającemu szczyt swojej popularności, agresywnemu stylowi grunge. Alan Sparhawk, Mimi Parker i John Nichols postanowili, inaczej niż reszta początkujących muzyków, skupić się na tworzeniu powolnych, nastrojowych kompozycji i oszczędnych w formie tekstów. W 1994 roku ukazał się debiutancki album Low "I Could Live in Hope", na którym znalazł się utwór "Fear".

Fear/Low

Nick Cave & The Bad Seeds "Hollywood"

"Ghosteen" z 2019 roku to siedemnasta studyjna płyta grupy Nick Cave and The Bad Seeds, następca wydanego w 2016 roku "Skeleton Tree". Nick Cave opisał ten album słowami "Utwory na pierwszej płycie to dzieci. Utwory na drugiej płycie to ich rodzice. Ghosteen to wędrujący duch." 

Nick Cave and The Bad Seeds - Hollywood (Lyric Video)/Nick Cave & The Bad Seeds

Posłuchaj

50:17
Dźwięki, które koją i dają nadzieję (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

1. Gary Moore – "Empty Rooms"
2. Marillion – "Runaway"
3. Jan Garbarek – "Rites"
4. Sophie Hunger – "Le Vent Nous Portera"
5. Low – "Fear"
6. Piano Magic – "No Closure"
7. Nick Cave & The Bad Seeds – "Hollywood"
8. Bill Ryder-Jones – "Don’t Be Scared, I Love You"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 01.03.2022
Godzina emisji: 23.09

mat. promocyjne/kr

 

Polecane