Jak polskie organizacje pozarządowe pomagają Ukrainie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak polskie organizacje pozarządowe pomagają Ukrainie?
Sprawdź, jak możesz pomóc UkrainieFoto: Shutterstock.com/Anna Koberska

W "Klubie Trójki" rozmawiamy z przedstawicielami Caritas Polska, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz UNICEF Polska.

Caritas Polska wspiera Ukrainę od rozpoczęcia konfliktu w 2014 roku, m.in. pomagając rodzinom uchodźców wewnętrznych z Doniecka i Krymu. Od kilkudziesięciu lat współpracuje z Caritas Ukraina Kościoła Greckokatolickiego oraz Caritas-SPES Kościoła Rzymskokatolickiego. W obecnej sytuacji różnymi działaniami stara się wesprzeć Ukrainę. Również UNICEF PolskaPolski Czerwony Krzyż to organizacje od lat pomagające Ukrainie.

Ogromne doświadczenie

Wszystkie mają ogromne doświadczenie w niesieniu pomocy na terenach objętych konfliktami zbrojnymi. Akcje pomocy Ukrainie i jej mieszkańcom, a także uchodźcom z Ukrainy, prowadzą także inne organizacje pozarządowe. W jaki sposób teraz pomagają?

Pomoc dwutorowa

– Nasza pomoc jest w tej chwili dwutorowa: poprzez naszych partnerów pomagamy na miejscu, a druga sfera działań to pomoc osobom, które przychodzą do naszych jednostek przygranicznych w Przemyślu, Lublinie i Zamościu – mówi Jarosław Bittel, wicedyrektor Caritas Polska.

Wsparcie na trzech obszarach

– Koncentrujemy się na trzech obszarach. Przekazujemy wsparcie na teren Ukrainy, działamy w pasie przygranicznym, prowadzimy także działania wszędzie tam, gdzie już w Polsce pojawiają się uchodźcy z Ukrainy – zaznacza Michał Mikołajczyk, członek zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Dzieci najbardziej poszkodowane 

– Najczęściej pierwszymi ofiarami takiego konfliktu są dzieci – rozdzielone z rodzicami, przebywające w miejscach, które zostały zbombardowane. Mamy dość dokładną informację na temat tego, co tam się dzieje. Brakuje czystej wody, potrzebne jest wsparcie medyczne i higieniczne, ale też pomoc psychologiczna – podkreśla Marek Krupiński, dyrektor generalny UNICEF Polska.


Posłuchaj

49:50
Caritas, PCK i UNICEF dla Ukrainy (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W jaki sposób można przyłączyć się lub wesprzeć akcje organizacji pozarządowych na rzecz Ukrainy? O tym również rozmawiamy z gośćmi poniedziałkowego "Klubu Trójki".

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Jarosław Bittel (wicedyrektor Caritas Polska), Michał Mikołajczyk (członek zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża)Marek Krupiński (dyrektor generalny UNICEF Polska)
Data emisji: 28.02.2022
Godzina emisji: 21.08

mk

Polecane